Fuzja ze Ster-Projektem to szansa dla Telmaxu

Tadeusz Stasiuk
26-01-2004, 00:00

Temat numer 1 w giełdowej branży IT to ostatnio fuzja Ster-Projektu i Telmaxu, która może zapowiadać drugi etap konsolidacji na rynku intergratorów. Ale to nie wszystko. Coraz głośniej mówi się o kolejnym ruchu Ster-Projektu. W kręgu zainteresowań jest poznański Emax.

Władze Ster-Projektu deklarują, że pozostawią obecnym właścicielom Telmaxu dużo swobody i niezależności w dalszym prowadzeniu biznesu. To dobra wiadomość dla akcjonariuszy przejmowanej spółki. Sugeruje, że mimo wielkich ambicji Ster-Projekt nie zamierza za wszelką cenę integrować ze swoimi strukturami bydgoskiego producenta oprogramowania. Chce natomiast w pełni wykorzystać niszowe doświadczenie Telmaxu. Podobnie powinno też być w przypadku ewentualnej fuzji z poznańskim Emaxem. Tu jednak może być trudniej niż w przypadku Telmaxu. Potencjalne problemy mogą wynikać przede wszystkim z rozmiaru Emaxu, który pod względem przychodów jest firmą porównywalną ze Ster-Projektem. Tu w grę mogą wchodzić ambicje właścicieli i zarządów, trudno bowiem jasno określić, kto w takim związku odgrywa pierwszoplanową rolę.

Połączenie sił przyniesie jednak korzyści wszystkim zainteresowanym podmiotom. Warszawski Ster-Projekt uzyska szansę stworzenia silnej grupy, mogącej zdystansować Computerland. Nie bez znaczenia jest możliwość zaistnienia integratora na zupełnie nowych dla niego rynkach. Z kolei Emax oraz przede wszystkim Telmax będą w stanie, poprzez pozyskanie silnego partnera, znacząco poszerzyć bazę klientów.

Giełdowi inwestorzy zdają się podzielać te nadzieje. Kurs akcji trzech wspomnianych spółek rośnie. W przypadku Ster-Projektu i Telmaxu stopa zwrotu z inwestycji w ich papiery w tym roku przekroczyła już 12 proc. Nieco mniejszy wzrost notuje Emax. W tym przypadku ostrożna postawa inwestorów to efekt braku konkretów. Wszystko bazuje na spekulacjach. Trzeba jednak przyznać, że uzasadnionych.

Współpraca Ster-Projektu z Emaxem przynosi bowiem określone efekty. Firmy, które złożyły konkurencyjne oferty na wdrożenie systemu raportowania mobilnego dla policji, ostatecznie współpracują przy tym projekcie. Wspólnie też ubiegały się o realizację słynnego CEPiK. Włączenie w skład grupy Telmaxu, który specjalizuje się w obsłudze klientów z sektora energetycznego (wartość tego rynku szacowana jest na 400-600 mln zł rocznie), przy ewentualnej fuzji z Emaxem (ma w swojej grupie Winuel, spółkę oferującą rozwiązania dla branży energetycznej), wzmocniłoby pozycję Ster-Projektu na tym rynku i uzupełniło ofertę Telmaxu.

Ta ostatnia spółka mając niewielkie szanse uczestnictwa w najbardziej lukratywnych kontraktach w branży zmuszona została w minionym roku do wdrożenia nowej strategii. Zakłada ona koncentrację w niszy obsługi informatycznej przedsiębiorstw produkujących i rozprowadzających media komunalne. Bez tej dywersyfikacji, przyszłość spółki — w opinii analityków — mogłaby wyglądać dość problematycznie. A co za tym idzie wycena jej akcji na GPW mogłaby poddać się głębokiej korekcie. Silny inwestor zmienia sytuację diametralnie.

Według obecnych wycen rynkowych, wartość nowego podmiotu wahałaby się w granicy 760 mln zł. Obecna kapitalizacja lidera sektora IT, gdyńskiego Prokomu, wynosi 2,5 mld zł, zaś Computerlandu około 700 mln zł. Droga do budowy tak potężnej grupy jest jednak w przypadku Ster-Projektu jeszcze bardzo daleka. Powiązania kapitałowe z Prokomem w tym wypadku są bardzo ważne.

Obserwowane ostatnio szybkie zmiany na rynku integratorów to bez wątpienia próba przeprowadzenia wtórnej konsolidacji rynku, jeszcze przed wejściem do Polski silnych, zagranicznych konkurentów. Powinni to zrozumieć przede wszystkim przedstawiciele małych spó-łek. Tylko pod skrzydłami silnego partnera, takich jak Ster-Projekt, a idąc dalej tym tropem — Prokom, jest szan- sa nawiązania równorzędnej konku- rencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Fuzja ze Ster-Projektem to szansa dla Telmaxu