Fuzje i przejęcia podgrzewają atmosferę na giełdach w Europie

(Tadeusz Stasiuk)
11-12-2006, 13:19

W dobrych humorach rozpoczęli nowy tydzień inwestorzy handlujący na największych giełdach Europy.

W dobrych humorach rozpoczęli nowy tydzień inwestorzy handlujący na największych giełdach Europy. Po piątkowym wzroście w USA, który napędziły dane makro, i porannej zwyżce w Azji, gdzie do zakupów akcji zachęciło wzmocnienie dolara, na Starym Kontynencie aprecjację indeksów wsparły spekulacje odnośnie kolejnych fuzji i przejęć.

Ta swoista „fuzjomania” ma pomóc w podbiciu indeksów w końcówce i tak już bardzo udanego przecież roku. Do grudnia wartość ogłoszonych zmian konsolidacyjnych na rynku europejskim osiągnęła poziom 1,6 bln dolarów wobec niecałego miliarda przed rokiem.

W poniedziałek głowy graczy rozpala walka o przejecie największego brytyjskiego producenta stali, Corus Group. W niedzielę o podwyższeniu swojej oferty poinformował indyjski Tata Steel. Na reakcję brazylijskiego Cia. SNB nie trzeba było długo czekać. Wartość CG wzrosła już w tym roku o 80 proc. do blisko 5 mld GBP, a inwestorzy tylko zacierają ręce.

Podobne czynniki wzmacniają wyceny papierów Prudential, drugiego co do wielkości ubezpieczyciela na Wyspach Brytyjskich i Continentala, niemieckiego producenta opon.

Swoje notowania poprawiają firmy, które gros swoich przychodów realizują za oceanem. Odreagowanie dolara dało nadzieję na poprawę wyników eksporterów. W górę idą między innymi kursy takich potentatów jak motoryzacyjnego DaimlerChryslera oraz LVMH, producenta dóbr luksusowych.

Nie wszystkie spółki jednak rosną. Po kreską toczy się handel papierami Eiffage. Belgijski miliarder Albert Frerre sprzedał posiadany pakiet akcji spółki. Przecenie poddały się też papiery wicelidera brytyjskiego rynku farmaceutycznego AstraZeneca. Analitycy UBS obniżyli z „neutralnie” do „redukuj” rekomendację dla walorów rynkowego potentata.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Fuzje i przejęcia podgrzewają atmosferę na giełdach w Europie