Fuzje i przejęcia ratują koniunkturę

Marek Wierciszewski
24-08-2010, 00:00

Tydzień na rynkach kapitałowych rozpoczął się od nieśmiałego odreagowania dwutygodniowej przeceny.

Choć sesje na giełdach dalekowschodnich były wciąż zdominowane przez podaż, a inwestorzy musieli przełknąć gorzką pigułkę w postaci gorszego od prognoz wskaźnika PMI dla przemysłu strefy euro, to jednak Europa wyszła w końcu na plus. Australijski gigant surowcowy BHP Billiton oraz jego brytyjski konkurent Rio Tinto zwyżkowały 2,5 proc. po tym, jak Partii Pracy z antypodów nie udało się zdobyć w wyborach większości parlamentarnej. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wprowadzenia kontrowersyjnego podatku od przedsiębiorstw wydobywczych.

Tymczasem mimo wzrostów w handlu przedsesyjnym giełdzie nowojorskiej nie udało się długo pozostać na plusie. Według części analityków akcje europejskie nadal powinny spisywać się lepiej od amerykańskich, czemu sprzyjają dane makro — konsekwentnie lepsze na Starym Kontynencie — oraz rewizje wyników spółek.

W najbliższych tygodniach wzrosty wspierać może nabierający rozpędu rynek MA. Wczoraj kolejne 2 proc. zyskiwało nawozowe Potash Corp., próbujące obronić się przed wrogim przejęciem przez BHP Billiton. Z kolei blisko 40-procentowy wzrost był udziałem spółki 3Par. Do batalii o kontrolę nad producentem oprogramowania włączył się HP.

Marek Wierciszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fuzje i przejęcia ratują koniunkturę