Fuzje nie uzdrowią gospodarki USA

Marek Rogalski
opublikowano: 04-02-2008, 00:00

Złożona w piątek oferta przejęcia Yahoo przez Microsoft po cenie o 62 proc. wyższej od rynkowej pozostanie tematem numer jeden na światowych giełdach w najbliższych dniach. Dowodzi, że giganci z rynku amerykańskiego nie obawiają się zbytnio recesji, skoro są skłonni słono przepłacać. Niewykluczone, że inwestorzy na Wall Street zaczną się rozglądać za innymi spółkami do przejęcia. Być może nawet w mocno przecenionej ostatnimi czasy branży finansowej. Może to poprawić nastroje na nieco dłużej niż kilka dni.

Warto jednak pamiętać, że przejmujący niekoniecznie zawsze robili dobry interes (przynajmniej w krótkim terminie). Zwłaszcza że stan amerykańskiej gospodarki nadal nie napawa optymizmem. W styczniu ubyło 17 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem, co po części tłumaczy, dlaczego członkowie władz monetarnych USA (Fed) prawie jednomyślnie obniżyli stopy procentowe w ubiegłym miesiącu o 125 pkt baz. Tymczasem we wtorek napłyną kolejne kluczowe dane obrazujące kondycję w sektorze usług. Prawdopodobnie uzasadnią konieczność dalszych cięć stóp przez Fed w marcu, co przyczyni się do pokonania magicznej bariery 1,50 przez kurs EUR/USD. To z kolei sprawi, że notowania USD/PLN być może na dłużej zadomowią się poniżej 2,40.

Marek

Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy