Fuzje podbijają kursy

Marek Druś
opublikowano: 01-12-2006, 00:00

Na europejskich giełdach umiarkowanie przeważał popyt. Mimo to listopad będzie dla paneuropejskiego indeksu Dow Jones Stoxx 600 najsłabszym miesiącem od fatalnego maja, kiedy spadł ponad 5 proc. Środowe wzrosty na rynkach amerykańskich zmniejszyły zaniepokojenie osłabieniem dolara. W czwartek największą od 14 lat wartość wobec waluty amerykańskiej osiągnął brytyjski funt.

Po publikacji w USA najnowszych danych makro optymizm na europejskich rynkach akcji zaczął słabnąć. Rozczarował przede wszystkim wyższy niż oczekiwano wzrost inflacji bazowej w październiku. Maleją szanse na obniżkę stóp procentowych. Zwłaszcza że niedawne dane makro wskazują, iż największa gospodarka świata nie pokazuje oznak spowolnienia. Największą zachętą do kupowania akcji były w czwartek informacje i pogłoski o możliwych przejęciach.

Inwestorzy kupowali akcje m.in. BHP Billiton. Notowany na giełdzie w Londynie największy na świecie koncern wydobywczy ujawnił w środę, że szuka atrakcyjnych celów akwizycji. Trwający pięć lat wzrost cen metali mocno zasilił kasę spółek surowcowych i uruchomił proces konsolidacji. Tylko w tym roku firmy z branży ogłosiły fuzje i przejęcia wartości 157 mld USD. Ogłoszenie planu przejęcia mniejszego rywala wywołało także popyt na akcje Salz- gittera, drugiego niemieckiego producenta stali.

Na giełdzie we Frankfurcie kolejną sesję drożały akcje koncernu MAN. Według niepotwierdzonych informacji, szwedzka Scania zapewniła sobie już finansowanie ewentualnej oferty jego przejęcia. To próba obrony przed wrogim przejęciem przez niemieckiego potentata na rynku ciężarówek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu