Fuzji tak, lecz czy skutecznie?

Marcin Gesing
08-01-2004, 00:00

Akcjonariusze Mostostalu Siedlce zgodzili się na fuzję spółki z Polimexem Cekop. Ale nie znaczy to, że fuzja dojdzie do skutku.

Uchwała umożliwiające połączenie giełdowego Mostostalu Siedlce z dominującym Polimexem Cekop została podjęta większością 74,37 proc. głosów. Oznacza to, że do progu trzech czwartych głosów zabrakło zaledwie 0,63 proc.

O mały włos spokój

Jest to na rękę drobnym, przeciwnym fuzji, akcjonariuszom Mostostalu, którzy twierdzą, że prawo wymaga uzyskania tzw. większości kwalifikowanej 3/4 proc. głosów, by uchwała o fuzji była skutecznie podjęta.

— Uchwała walnego została podjęta niewłaściwą większością głosów i zostanie przez nas zaskarżona do sądu — mówi Leszek Koziorowski, radca prawny kancelarii Gessel, reprezentujący Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII).

SII działa w imieniu sprzeciwiających się połączeniu spółek akcjonariuszy.

Konrad Jaskóła, prezes zarządów Polimexu i Mostostalu po unii personalnej, zdecydowanie twierdzi, że do uchwalenia fuzji wystarczy większość dwóch trzecich głosów. Z drugiej strony, wynik głosowania lekko go rozczarował, ponieważ spodziewał się uzyskania kwalifikowanej większości 3/4 proc. głosów. Wszystko wskazuje na to, że na wyniku zaważył głos któregoś z dwóch członków wspólnego zarządu: Aleksandra Jonka lub Andrzeja Kałużnego. Ktoś z nich po prostu musiał zagłosować na „nie”, chociaż wcześniej obaj deklarowali jednoznaczne poparcie dla połączenia firm budowlanych.

Starcie za i przeciw

Przeciwni fuzji inwestorzy apelowali o ponowną wycenę spółek w oparciu o aktualne dane finansowe. Sprzeciwił się temu Polimex Cekop.

— Głównym efektem połączenia będzie wzrost możliwości rynkowych spółek, a poprzez uproszczenie struktur i efekty synergii możliwe będzie poprawienie wskaźników rentowności kapitałowej — twierdzi Konrad Jaskóła.

Przeciwni fuzji inwestorzy kontrują, że będzie wprost przeciwnie.

Walne odwołało też dotychczasową radę Mostostalu i powołało nową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fuzji tak, lecz czy skutecznie?