G-8 przyjęło plan działań nt. bezpieczeństwa energetycznego

Polska Agencja Prasowa SA
16-07-2006, 19:23

Przywódcy państw G-8 przyjęli w niedzielę w Strielnie pod Petersburgiem plan działań zmierzających do zapewnienia globalnego bezpieczeństwa energetycznego, w którym m.in. popierają zasady unijnej Karty Energetycznej.

Przywódcy państw G-8 przyjęli w niedzielę w Strielnie pod Petersburgiem plan działań zmierzających do zapewnienia globalnego bezpieczeństwa energetycznego, w którym m.in. popierają zasady unijnej Karty Energetycznej.

Zobowiązują się do wzmacniania światowego bezpieczeństwa energetycznego poprzez działania w następujących sferach: wzrost przejrzystości, przewidywalności i stabilności na światowych rynkach energetycznych, poprawa klimatu inwestycyjnego w sektorze energetycznym, dywersyfikacja źródeł energii, wzrost wydajności energetycznej i oszczędności energii, zapewnienie fizycznego bezpieczeństwa kluczowej infrastruktury energetycznej oraz uwzględnienie problemu zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju.

W części poświęconej przejrzystości i stabilności rynków energetycznych podkreślają, że wolne, konkurencyjne i otwarte rynki są kluczowe dla efektywnego funkcjonowania globalnego systemu energetycznego. "Popieramy zasady Karty Energetycznej i wysiłki państw-sygnatariuszy do poprawy międzynarodowej współpracy energetycznej" - czytamy w planie działań.

Karta Energetyczna to podstawowy akt Unii Europejskiej dotyczący rynku energii. Przewiduje m.in. liberalizację dostępu do rynków energetycznych państw-sygnatariuszy. UE od dłuższego czasu nalega, by Rosja ją ratyfikowała. Moskwa twierdzi, iż dokument ten wymaga dopracowania.

Przywódcy państw G-8 zwracają uwagę, że zagwarantowanie odpowiednich dostaw energii w skali światowej będzie wymagało zainwestowania w tę sferę tryliona milionów dolarów do 2030 r. "Stworzymy i utrzymamy odpowiednie warunki, by przyciągnąć te fundusze do sektora energetycznego poprzez konkurencyjne, otwarte, sprawiedliwe i przejrzyste rynki" - deklarują sygnatariusze dokumentu.

Zobowiązują się w nim także do rozwoju alternatywnych źródeł energii, szerszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz opracowania i wdrożenia innowacyjnych technologii w tym sektorze.

Przywódcy G-8 przyznają, że dążą do bezpieczeństwa energetycznego i ochrony klimatu na różne sposoby. "Ci z nas, którzy mają plany związane z użyciem i/lub rozwojem bezpiecznej energii jądrowej, są przekonani, że jej rozwój przyczyni się do globalnego bezpieczeństwa energetycznego, ograniczając jednocześnie szkodliwe zanieczyszczenie powietrza i uwzględniając problem zmian klimatycznych" - napisano w dokumencie.

Sygnatariusze deklarują w nim też, że zamierzają podjąć dodatkowe wspólne wysiłki, by zapewnić "wiarogodny dostęp" do nisko wzbogacanego uranu w celu wykorzystania go jako paliwa w reaktorach.

Przywódcy G-8 podkreślają, że osiągnięcie globalnego bezpieczeństwa energetycznego nie będzie możliwe bez rozwiązania takich problemów jak wysokie ceny ropy naftowej, wzrost popytu na źródła energii, rosnąca zależność wielu państw od importu energii czy potrzeby ogromnych inwestycji w sferze energetyki.

"Osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego i milenijnych celów rozwoju nie będzie w pełni możliwe bez zrównoważonego dostępu 2,4 mld ludzi do paliw i 1,6 mld ludzi do elektryczności, którzy są ich obecnie pozbawieni w krajach rozwijających się" -napisano w dokumencie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / G-8 przyjęło plan działań nt. bezpieczeństwa energetycznego