G7 zgodziło się na odroczenie spłaty zadłużenia Ukrainy do 2027 roku

  • PAP
opublikowano: 25-03-2023, 08:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Grupa wierzycieli Ukrainy, do której należą wszystkie państwa G7, zgodziła się na odroczenie spłaty pożyczek udzielonych Ukrainie do 2027 r., kiedy zakończy się obecny program MFW, poinformował w sobotę Ukrinform.

Przedstawiciele wszystkich państw członkowskich Grupy spotkali się w czwartek i uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie ukraińskiego długu publicznego,o którym poinformowało ministerstwo finansów Kanady,donosi Ukrinform.

fot. Daniel Ceng Shou-Yi / Zuma Press / Forum
fot. Daniel Ceng Shou-Yi / Zuma Press / Forum

„Udzielenie gwarancji finansowych przez Grupę Wierzycieli Ukrainy przewiduje kontynuację zamrożenia spłaty zadłużenia od 1 sierpnia 2022 roku w okresie obowiązywania programu MFW (2023-2027), zgodnie z ustawodawstwem krajowym wierzyciela” – przekazało ministerstwo.

W oświadczeniu zwraca się uwagę, że po ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej na Ukrainie lub przed zakończeniem programu MFW państwa-wierzyciele podejmą dodatkowe kroki w celu zmniejszenia obciążenia kredytowego Ukrainy. „Grupa wierzycieli Ukrainy zaproponuje rozwiązanie zadłużenia, które spełni parametry programu MFW, pod warunkiem, że zewnętrzni wierzyciele prywatni zapewnią nie mniej korzystne warunki” – poinformowało ministerstwo finansów Kanady.

Członkowie Grupy Wierzycieli wezwali innych wierzycieli bilateralnych do „szybkiego zawarcia równie korzystnego porozumienia z rządem Ukrainy w sprawie warunków zadłużenia”, podkreśla Ukrinform.

W skład Grupy Wierzycieli Ukrainy wchodzą Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i USA. Status obserwatora mają Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Dania, Finlandia, Irlandia, Izrael, Włochy, Korea, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.

Jak poinformował Ukrinform, w tym tygodniu przedstawiciele MFW i władz ukraińskich osiągnęli porozumienie na szczeblu sztabowym w sprawie zatwierdzenia Programu Rozszerzonego Finansowania (EFF) dla Ukrainy na kwotę ponad 15 miliardów dolarów. Jest on przewidziany na cztery lata i zakłada dwuetapową realizację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane