Gabriel: większe wydatki na obronę, ale z uwzględnieniem rozwoju

PAP
opublikowano: 17-02-2017, 16:47

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel powiedział w piątek na zakończenie spotkania szefów dyplomacji G20 w Bonn, że nie ma wątpliwości, iż Europa powinna wydawać więcej na obronność, ale trzeba mieć na uwadze dążenie do zrównoważonego rozwoju.

"Nie ma wątpliwości, że Europa będzie musiała wziąć na siebie więcej odpowiedzialności za to (wydatki obronne - PAP), ale nie możemy ograniczyć działań w zakresie bezpieczeństwa i pokoju tylko do skali wydatków na obronność. To nie pozwoli nam na walkę ze zmianami klimatu, suszą albo biedą" - powiedział Gabriel na kończącej spotkanie G20 konferencji prasowej.

Sigmar Gabriel
Zobacz więcej

Sigmar Gabriel fot. Bloomberg

Dwudniowe spotkanie szefów MSZ państw G20 przebiegło pod hasłem "Kształtowanie ładu politycznego - polityka zagraniczna to więcej niż tylko rozwiązywanie kryzysów". W centrum zainteresowania był nowy szef dyplomacji USA Rex Tillerson, który spotkał się po raz pierwszy m.in. z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Na marginesie spotkania rozmawiano także m.in. o Syrii. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault powiedział w piątek, że rozmowy były "szczególnie pożyteczne", podkreślając, że odbyły się tydzień przed wznowieniem w Genewie syryjskich rozmów pokojowych pod auspicjami ONZ.

"Jest dla nas ważne i absolutnie zasadnicze, by utrzymywać ze Stanami Zjednoczonymi bliski dialog w kwestiach Syrii i wielu innych" - powiedział Ayrault dziennikarzom.

Gabriel ujawnił, że Tillerson "żywo uczestniczył" w dyskusji. "Wszyscy byli zadowoleni, że Rex Tillerson był tutaj i wziął aktywny udział w dyskusji. Oczywiście wszyscy wiedzą, i Stany Zjednoczone wyraziły to poprzez swojego ministra spraw zagranicznych, że potrzebujemy międzynarodowej współpracy w celu rozwiązania kryzysów istniejących na świecie" - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Niemcy sprawują w tym roku przewodnictwo w G20, nieformalnym klubie zrzeszającym 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. W ramach niemieckiej prezydencji 7-8 lipca w Hamburgu odbędzie się spotkanie szefów państw i rządów krajów G20. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Gabriel: większe wydatki na obronę, ale z uwzględnieniem rozwoju