Galeria sprzedaje udziały w dziele Warhola za bitcoiny

PAP
opublikowano: 08-06-2018, 15:42

Londyńska galeria sztuki gruzińskiej arystokratki Eleesy Dadiani sprzedaje udziały w dziele Andy'ego Warhola za bitcoiny. Dadiani chce sprzedać 49 proc. udziałów w "Małych krzesłach elektrycznych" z 1980 roku na platformie zbudowanej w technologii łańcucha bloków.

Dadiani jest znaną apostołką kryptowalut i jej galeria Dadiani Fine Art w Mayfair, ekskluzywnej dzielnicy handlowej na terenie gminy City of Westminster, stała się w zeszłym roku pierwszą galerią sztuki prowadzącą sprzedaż w walutach wirtualnych. Dadiani zajmuje się też sprzedażą za kryptowaluty dóbr luksusowych od supersamochodów po rzadkie klejnoty.

Small electric chairs, Andy Warhol
Zobacz więcej

Small electric chairs, Andy Warhol źródło: YouTube

Jest ona przekonana, że kiedy 20 czerwca sprzeda Warhola, "Krzesła elektryczne" staną się najdroższym dziełem zaoferowanym za cyfrową walutę. Powiedziała gazecie "Times of London", że ich sprzedaż wpisze się w "wielką zmianę dokonująca się w świadomości, finansach i kulturze".

Argumentuje, że miłośnicy sztuki i inwestorzy "stają się coraz bardziej otwarci na poszerzenie swego portfolio i teraz będą mogli poszerzyć je o Warhola. Dzieło mistrza pop-artu wycenione jest na 4,2 mln funtów.

"Tworzymy historię" - uważa Marcelo Garcia Casil, szef firmy Maecenas, platformy stworzonej w technologii łańcucha bloków pośredniczącej w handlu dziełami sztuki. Poprzez nią kolekcjonerzy mogą sprzedawać inwestorom udziały w dziełach sztuki, aby móc sfinansować nabycie innego dzieła. Jego zdaniem "Krzesła" Warhola są pierwszą jaskółką, po której wiele innych będzie sprzedawanych i kupowanych ta drogą.

Maecenas współpracuje z Dadiani, która zimą sprzedała za 4 mln funtów w litecoinach, rywalizujących z bitcoinami, kilka samochodów Formuły 1 tajemniczemu nabywcy z Chin.

"Rzeczy, które w tej chwili są dostępne jedynie nielicznym wybranym szybko zmienią się dzięki technologii łańcucha bloków" - powiedziała 29-letnia Dadiani, która interesy prowadzi w pięciu kryptowalutach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Galeria sprzedaje udziały w dziele Warhola za bitcoiny