Gan: złoto będzie w odwrocie w 2017 r.

opublikowano: 09-12-2016, 12:21

Złoto będzie w odwrocie w 2017 roku w związku z lepszymi perspektywami globalnego wzrostu gospodarczego i zacieśnianiem polityki monetarnej przez Fed, uważa Barnabas Gan, który najtrafniej prognozował cenę złota w trzecim kwartale.

Gan, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. z Singapuru uważa, że w pierwszym kwartale 2017 roku złoto będzie po 1175 USD za uncję, w drugim po 1150 USD, w trzecim po 1125 USD, a w czwartym po 1100 USD. W piątek kurs spot złota wynosił 1170 USD. 

Przez ostatnie pięć tygodni cena złota spadała w związku z oczekiwaniem na szybsze tempo wzrostu gospodarczego w USA kiedy prezydent Donald Trump zacznie realizować swoje zapowiedzi wyborcze, a także z powodu oczekiwanego wzrostu stóp procentowych w USA. Gan spodziewa się podwyżki w przyszłym tygodniu, a także dwóch w 2017 roku.

- W sytuacji kiedy Fed prawdopodobnie podwyższy stópy w przyszłym tygodniu o 25 pkt bazowych, mocniejszy dolar jest bardzo silnym czynnikiem ograniczającym możliwość wzrostu cen złota – powiedział.

ABN Amro także uważa, że wzrost rentowności obligacji skarbowych USA ma duży, negatywny wpływ na notowania złota. 

- Naszym bazowym scenariuszem na 2017 rok jest to, że będzie bardziej „różowy” jeśli chodzi o przyspieszenie wzrostu, a dla popytu na „bezpieczną przystań”, którą jest złoto, że będzie spadać – powiedział Gan. – Ale jest też zagrożenia dla tej prognozy. Wciąż istnieją napięcia geopolityczne i wciąż jest wiele innych rzeczy w grze – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Gan: złoto będzie w odwrocie w 2017 r.