Ganley: Kampania Huebner niezgodna z unijnymi przepisami

PAP
opublikowano: 15-05-2009, 20:43

Szef Libertas Declan Ganley zarzucił Danucie Huebner, że jako europejska komisarz prowadzi kampanię w wyborach do  europarlamentu, co jest - jego zdaniem - niezgodne z unijnymi przepisami.

Ganley w piątek na konferencji prasowej w Warszawie zaznaczył, że Huebner, jako komisarz, prowadzi kampanię już od kilku miesięcy. "Powinno być rozpoczęte dochodzenie, jeśli chodzi o kampanię Danuty Huebner. Zasady, które obowiązują komisarzy europejskich mówią, że mają być niezależni" - podkreślił.

Lider Libertas zwrócił uwagę, że komisarze nie mogą przyjmować instrukcji od rządów państw członkowskich, lub np. partii politycznych, a jeśli chcą odgrywać aktywną rolę w trakcie kampanii wyborczej muszą na ten czas wycofać się w pracy w Komisji Europejskiej.

Ganley poinformował, że będzie chciał, aby Komisja Europejska opublikowała m.in. wykaz połączeń telefonicznych, maili i podróży służbowych Huebner. Dodał, że kampanię wyborczą prowadzi także słowacki komisarz Jan Figel.

Wiceszef polskiego oddziału Libertas Artur Zawisza podkreślił, że zarzuty Ganley'a powinny skłonić Platformę Obywatelską, z list której startuje w Warszawie Huebner, aby wycofała jej kandydaturę.

Ganley był pytany m.in., czy płaci b. prezydentowi Lechowi Wałęsie za udział w spotkaniach Libertasu. Lider Libertasu potwierdził, że Wałęsa otrzymał honorarium za wystąpienie w Rzymie, ale jest to "dżentelmeńska umowa", o której szczegółach nie zamierza mówić. "Wałęsa to osoba, której uczciwości nie można kupić" - zaznaczył.

Pytany, czy Libertas zaprosi Wałęsę na swoje kolejne konwencje, w tym polską, odpowiedział, że "nie ma konkretnych planów" w tej sprawie. "Będzie to zależało od decyzji b. prezydenta i dalszego przebiegu kampanii" - zaznaczył.

Ganley na piątkowej konferencji przyznał, że spotykał się z byłym liderem LPR Romanem Giertychem, ale - jak powiedział - nie odegrał on żadnej roli w budowaniu polskich struktur Libertasu.

W kwietniu szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że Huebner weźmie na czas kampanii do europarlamentu bezpłatny urlop. Informację w tej sprawie potwierdził rzecznik Huebner Denis Abbott.

"Na czas kampanii do europarlamentu od 17 maja do 7 czerwca komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner weźmie bezpłatny urlop, a jej obowiązki będzie sprawował komisarz ds. pracy Vladimir Szpidla" - informował Abbott.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane