Czytasz dzięki

Garmin, Cargill i Pfeifer & Langen inwestują

opublikowano: 08-07-2020, 22:00

Producent komputerów samochodowych stawia fabrykę, automatyzują się zakłady półproduktów spożywczych i cukru.

334 mln zł zainwestuje Pfeifer & Langen, niemiecki producent cukru Diamant, w automatyzację produkcji w fabryce w Miejskiej Górce. To największa z 15 inwestycji, które w tym roku dostały decyzje o wsparciu w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WSSE).

Jesteśmy w toku wydawania siedmiu decyzji, na różnym etapie jest
kilkadziesiąt projektów – zapewnia Krzysztof Drynda, wiceprezes WSSE.
Zobacz więcej

Kilkadziesiąt firm czeka:

Jesteśmy w toku wydawania siedmiu decyzji, na różnym etapie jest kilkadziesiąt projektów – zapewnia Krzysztof Drynda, wiceprezes WSSE.

— Półrocze zamknęliśmy 14 decyzjami na kwotę prawie 850 mln zł, a we wtorek dołączył Oxygen Development, firma z branży kosmetycznej, która wybuduje w Wałbrzychu zakład za ponad 51 mln zł — mówi Krzysztof Drynda, wiceprezes WSSE.

Strefa ściągnęła też do Biskupic Podgórnych pod Wrocławiem firmę Garmin, która produkuje komputery samochodowe i wyda 180 mln zł. W Bielanach Wrocławskich zakład półproduktów dla sektora spożywczego rozbuduje kosztem prawie 150 mln zł Cargill. 41 mln zł zainwestuje w automatyzację Rawag z Rawicza, producent m.in. automatycznych drzwi dla firm transportu publicznego. Ponad 65 mln zł wyda w Środzie Wielkopolskiej Polipak, producent worków, folii i rękawów foliowych. Do Wałbrzycha wchodzi Signature Flatbreads, brytyjsko-hinduski koncern spożywczy. Firma zbuduje za 50 mln zł zakład produkcji tortilli, chlebków płaskich i pankejków oraz centrum B+R. Zatrudni 100 osób.

— Firmy z branży spożywczej dominują w tym roku: otrzymały sześć decyzji. Dotychczas mieliśmy najwięcej projektów firm motoryzacyjnych — mówi Krzysztof Drynda. Jego zdaniem ten rok strefa zakończy lepszym wynikiem niż ubiegły, gdy wydała 19 decyzji, a firmy obiecały niecałe 1,3 mld zł inwestycji i 295 miejsc pracy.

— Jesteśmy w toku wydawania siedmiu decyzji, na różnym etapie jest kilkadziesiąt projektów — zapewnia wiceprezes WSSE. W tym roku strefa zainwestuje w hale na wynajem, których razem ze spółką zależną ma już kilkanaście.

— Budujemy sześć hal przemysłowych jednocześnie, każda będzie mieć 5 tys. m kw. powierzchni. Chcielibyśmy, żeby zaczęły funkcjonować na przełomie 2021/22 r. Pierwsza stanie w Wałbrzychu, już rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę, pozostałe w Jaworzynie Śląskiej, Ząbkowicach Śląskich, Brzegu, Nysie i Wrześni — wymienia Krzysztof Drynda.

Część hali w Wałbrzychu zostanie wydzielona na centrum szkoleniowe dla inwestorów WSSE. Znajdzie się tam prawdziwa linia produkcyjna. Szkolenia będą też odbywać się w wirtualnej rzeczywistości, w goglach.

— Rozmawiamy z inwestorami, żeby odwzorować prawdziwe linie z ich fabryk — mówi Krzysztof Drynda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane