Gartman: OPEC oszukuje

opublikowano: 05-12-2016, 12:23

Znany inwestor Dennis Gartman jest przekonany, że porozumienie OPEC w sprawie wydobycia ropy nie utrzyma się długo, podobnie jak wzrost cen ropy.

- Jeśli można postawić z pewnością na jedną rzecz na tym świecie, to fakt, że OPEC oszukuje – powiedział Gartman w CNBC. – Upłynie jeszcze miesiąc lub dwa zanim to zobaczymy – dodał.

Zobacz więcej

Dennis Gartman, fot. Bloomberg

Cena ropy przekroczyła 50 USD po raz pierwszy od końca października po tym jak OPEC ogłosił w ubiegłym porozumienie o cięciu wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek dziennie. Gartman nie wierzy, aby wzrost notowań surowca był trwały. Jego zdaniem, spowodowały go m.in. zakupy inwestorów, którzy zamykali pozycje krótkiej sprzedaży otwarte w oczekiwaniu, że do porozumienia OPEC nie dojdzie.

- Mówiłem od dawna, że nie oczekuję, aby ropa przekroczyła 52 USD – powiedział. – Jest tylu ludzi złapanych po krótkiej stronie na WTI i to jest to, co teraz widzimy. To się skończy w ciągu kilku następnych tygodni – dodał.

Gartman przekonuje także, że umocnienie dolara zapowiada kiepski 2017 rok dla wszystkich surowców.

- Mocny dolar będzie nadal barierą dla cen surowców. To w jasny sposób będzie wpływać na cenę ropy i oddziaływać „niedźwiedzio” w długim terminie – powiedział.

W poniedziałek ropa WTI ze styczniowych kontraktów drożeje o 0,8 proc. do 52,11 USD. Ropa Brent z lutowych kontraktów drożeje o 1,1 proc. do 55,08 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu