Gartman: wzrost rentowności obligacji USA to okazja do zakupów

opublikowano: 25-10-2021, 18:25

Wzrost rentowności obligacji USA, który grozi pokaźnymi stratami inwestorom z tego rynku, tworzy doskonałą okazję do zakupów, przekonuje Dennis Gartman, niegdyś wydawca popularnego newslettera inwestycyjnego, obecnie zarządzający funduszem powierniczym Uniwersytetu w Akronie.

- Nie widziałem tego rodzaju „kołysania się łodzi” od bardzo, bardzo dawna – powiedział Gartman. – Dlatego jako kontrarianin muszę powiedzieć: trzeba być byczo nastawionym do obligacji – dodał.

Jako argument przywołał sytuację z piątku.

- Wszyscy, podkreślam, wszyscy niedźwiedzio oceniali rynek obligacji i nagle nastąpiło odwrócenie w przeciwnym kierunku na „długich” obligacjach – zauważył.

W piątek obligacje 30-letnie USA wyraźnie drożały, odrabiając stratę z tygodnia. Ich rentowność spadła najmocniej od lipca. W poniedziałek wynosi 2,08 proc. Miesiąc temu było to 1,8 proc.

Dennis Gartman, fot. Bloomberg
Dennis Gartman, fot. Bloomberg

Rentowności obligacji rosną w związku z umacniającym się przekonaniem o rozpoczęciu w przyszłym roku podwyżek stóp przez Fed. Gartman przyznaje, że jest w obozie tych, którzy uważają, że wysoka inflacja utrzyma się długo. Dlatego podkreśla, że jego prognoza spadku rentowności ma charakter tymczasowy.

- Za pięć lat rentowność obligacji 10-letnich będzie wynosić 4 proc. – powiedział Gartman. – Ale w przyszłym miesiącu lub za dwa, po tym ja widzieliśmy wzrost rentowności papierów 10-letnich z poniżej 1 proc. do 1,65 proc., czy nie możemy wrócić do 1,35 proc.? Uważam, że możemy bez trudności – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane