Czytasz dzięki

Gartner: dostawy urządzeń elektronicznych spadną o około 14 proc.

opublikowano: 26-05-2020, 15:38

Globalne dostawy komputerów osobistych, tabletów i telefonów komórkowych spadną w tym roku o 13,6 proc. do 1,9 mld sztuk, wynika z najnowszej prognozy firmy badawczej Gartner.

Szacunki firmy wskazują, że dostawy tzw. PC-tów zmniejszą się w 2020 r. o 10,5 proc. Eksperci podkreślają, że wynik mógłby być znacznie gorszy, ale rynkowi – jakby to nie zabrzmiało – pomogły wprowadzone przez rządy blokady, zmuszające ludzi do pracy i nauki z domu, co nakręciło w wielu przypadkach popyt na komputery i sprzęt z nimi związany.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Z kolei w przypadku telefonów komórkowych Gartner oczekuje spadek ich dostaw o 14,6 proc. Nieco mniejszy spadek, na poziomie 13,7 proc. prognozowany jest odnośnie smartfonów. Zadowoleni mogą być w pewnym sensie „ekolodzy” gdyż może to skutkować wydłużeniem średniego okresu użytkowania do 2,7 roku z 2,5 roku w roku 2018. 

Według badań przeprowadzonych przez Gartner, jedynie 11 proc. „komórek” jakie w tym roku dostarczone zostaną na rynek będzie miało modem 5G. Analitycy firmy oczekują również, że w tym roku Apple zaprezentuje pierwszego iPhone’a z zaimplementowaną technologią 5G.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane