Gartner: Firmy mogą wydawać mniej na bezpieczeństwo informatyczne

Polska Agencja Prasowa SA
24-10-2005, 18:48

Firmy mogą wydawać mniej pieniędzy na bezpieczeństwo swoich zasobów informatycznych i mimo wszystko dobrze je zabezpieczyć - twierdzi firma analityczna i konsultingu informatycznego Gartner w raporcie przekazanym PAP w poniedziałek.

Firmy mogą wydawać mniej pieniędzy na bezpieczeństwo swoich zasobów informatycznych i mimo wszystko dobrze je zabezpieczyć - twierdzi firma analityczna i konsultingu informatycznego Gartner w raporcie przekazanym PAP w poniedziałek.

Jeśli połączy się razem technologię, różne metody działania na rynku, nie tylko prostą sprzedaż oraz kulturę organizacyjną nastawioną na działania biznesowe przy pomocy informatyki, można zmniejszyć koszty bezpieczeństwa informatycznego - stwierdza raport firmy Gartner.

Przewiduje on, że jeśli te czynniki zostaną uwzględnione przy projektowaniu nowych rozwiązań bezpieczeństwa informatycznego, to w 2010 roku tylko 1 na 10 zagrożeń będzie wymagało zastosowania nowatorskich i drogich rozwiązań bezpieczeństwa. Byłby to znaczny postęp w stosunku do sytuacji z obecnego roku, gdzie aż 8 na 10 zagrożeń wymaga zastosowania nowych technologii bezpieczeństwa.

Dodatkowo, konsolidacja rozwiązań informatycznych i usługi konwergentne, polegające na udostępnianiu głosu, danych i obrazu w jednym pakiecie, pozwolą na stworzenie takich rozwiązań bezpieczeństwa informatycznego, które będą skuteczne, ale tańsze niż stosowane obecnie.

Jak jednak zauważa Gartner, rozwiązania techniczne to nie wszystko. W raporcie analitycy Gartnera twierdzą, iż trzeba zmienić podejście do całej działalności biznesowej. Firmy muszą, zamiast koncentrować się na nowych produktach, poświęcić uwagę procesom biznesowym, w których te produkty są wytwarzane. W ten sposób można stwierdzić, jakie rozwiązanie informatyczne wspiera każdy proces i dla każdego stworzyć z kolei proces bezpieczeństwa.

Według analityków Gartnera istnieją cztery takie procesy bezpieczeństwa: kontrola dostępu do Internetu, przeciwdziałanie nieuprawnionemu dostępowi do zasobów firmy, zarządzanie obszarami o największej wrażliwości na atak i zarządzanie tożsamościami pracowników i managementu.

Zmniejszenie ich kosztów oznaczać będzie, że firmy są nadal bezpieczne, ale ich bezpieczeństwo informatyczne mniej kosztuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gartner: Firmy mogą wydawać mniej na bezpieczeństwo informatyczne