Gauck: nie ma potrzeby większego otwarcia się na Rosję

PAP
opublikowano: 02-11-2014, 20:49

Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział w niedzielę w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD, że polityka rządu Angeli Merkel wobec Rosji jest słuszna i że nie widzi potrzeby większego otwarcia się Niemiec na postulaty prezydenta Władimira Putina.

"Mamy rząd, który bardzo intensywnie próbował nie dopuścić do zerwania dialogu z Putinem" - powiedział Gauck w wywiadzie przeprowadzonym w związku ze zbliżającą się 25. rocznicą upadku muru berlińskiego. Jak zaznaczył, polityka rządu była słuszna. "Z podejścia rządu można się tylko cieszyć" - powiedział prezydent znany ze swojego krytycznego stosunku do obecnych władz na Kremlu.

Gauck nawiązał do zarzutów ze strony polskiej o zbytnią uległość niemieckich władz wobec Moskwy. "Doszło wręcz do tego, że nasi polscy sąsiedzi wytykają nam, iż prowadzimy zbyt intensywny dialog z Putinem" - zauważył prezydent Niemiec.

Jak wyjaśnił, stara się wytłumaczyć Polakom, że nie mają racji. "Chodzi nam tylko o utrzymanie otwartych drzwi. Potrzebujemy pokoju i stabilności dla wszystkich wolnych krajów w Europie. Dlatego słuszna jest strategia rządu, kanclerz i ministra spraw zagranicznych, polegająca na otwarciu na dialog przy równoczesnym pokazywaniu (Rosji) za pomocą sankcji, że istnieje granica, że nie wszystko jest dopuszczalne" - powiedział Gauck.

Prezydent Niemiec nie obawia się powrotu do zimnej wojny. Jak powiedział, demonstracja siły, której elementem są loty rosyjskich samolotów w europejskiej przestrzeni powietrznej, są "sygnałem skierowanym przez prezydenta do własnego narodu". Jestem pewien, że wolna Europa zachowa spokój i będzie dokładnie przyglądać się temu, co się dzieje - powiedział Gauck na zakończenie tego fragmentu wywiadu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane