Gawlik: do 31 lipca inwestorzy złożą oferty cenowe ws. kupna PZL-Świdnik

PAP
opublikowano: 20-07-2009, 15:12

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik poinformował w poniedziałek PAP, że inwestorzy zainteresowani kupnem spółki PZL-Świdnik mają czas do końca lipca na złożenie ofert cenowych.

Gawlik przypomniał, że Świdnikiem, który produkuje śmigłowce, zainteresowanych jest dwóch inwestorów: włosko-brytyjski koncern AgustaWestland (projektujący i produkujący śmigłowce) oraz czeska spółka Aero Vodochody (należącą do funduszu inwestycyjnego Penta Investment).

Gawlik mówił w ubiegłym tygodniu w Sejmie, że spółka PZL Świdnik zostanie sprzedana temu inwestorowi, który zaproponuje najwyższą cenę. Wyjaśnił, że wynika to ze stanowiska Komisji Europejskiej, które dotyczy podmiotów publicznych. A takim podmiotem - jak tłumaczył - jest spółka PZL Świdnik.

Warunkiem transakcji, ale nie umowy prywatyzacyjnej, są wcześniej wynegocjowane pakiety socjalne oraz inwestycyjne z inwestorami. Pakiety inwestycyjne są już uzgodnione i nie budzą zastrzeżeń Agencji Rozwoju Przemysłu (formalny właściciel kontrolowanego pakietu akcji spółki).

Gawlik powiedział, że na razie wynegocjowano pakiet socjalny z jednym inwestorem. Dodał, że liczy na to, iż do momentu przedstawienia ostatecznych ofert cenowych na zakup akcji PZL Świdnik, zostanie wynegocjowany pakiet socjalny z drugim inwestorem.

Świdnicka wytwórnia produkuje obecnie około 170 kadłubów śmigłowców AgustaWestland rocznie. Wartość dostaw w 2008 roku osiągnęła ponad 150 mln złotych i stanowiła niemal jedną trzecią ogółu sprzedaży fabryki. Cała wartość sprzedaży PZL Świdnik w ubiegłym roku sięgnęła 420 mln zł, a zysk netto - 4,6 mln zł. Zakłady zatrudniają ponad 4 tys. pracowników. 87 proc. akcji spółki jest w rękach należącej do Skarbu Państwa ARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane