Gawlik: Możliwe, że LOT nie wejdzie w 2008 r. na GPW

ISB
opublikowano: 07-02-2008, 17:12

Polskie Linie Lotnicze LOT będą prywatyzowane poprzez emisję akcji narodowego przewoźnika na giełdzie, ale nie na pewno w 2008 r. wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra Skarbu Państwa, Zdzisława Gawlika. Według niego resort skarbu nie prowadzi rozmów o sprzedaży pakietu większościowego LOT-u z żadnym inwestorem.

"Podtrzymujemy nasze zdanie, że giełda jest najlepszym źródłem pozyskania kapitału i prywatyzacji PLL LOT. Jesteśmy na to przygotowani merytorycznie, ale sytuacja na giełdach oraz rynku przewozów lotniczych może spowodować, że debiut opóźni się i będzie miał miejsce po 2008 r." - powiedział Gawlik dziennikarzom po posiedzeniu sejmowej komisji skarbu państwa.

Wiceminister skarbu dodał, że przygotowywana przez resort nowelizacja ustawy umożliwiająca zmniejszenie udziału skarbu państwa w LOT poniżej 51% nie powoduje automatycznie zagrożenia, że nasz narodowy przewoźnik trafi w obce ręce.

W trakcie posiedzenia komisji poświęconemu sytuacji w PLL LOT posłowie, także w kontekście zmiany ustawy, z dużym zaniepokojeniem pytali o pojawiające sie w prasie informacje o możliwości sprzedaży LOT-u niemieckiemu przewoźnikowi - Lufthansie.

"Zapewniam, że żadne rozmowy z Lufthansą czy innym inwestorem o sprzedaży spółki nie są prowadzone. Opisywane spotkanie, o które prosił niemiecki przewoźnik nie doszło do skutku, a odwołała je sama Lufthansa" - wyjaśnił Gawlik.

Wiceminister skarbu dodał, że resort prowadzi "kurtuazyjne" rozmowy ze wszystkimi podmiotami zainteresowanymi LOT-em, ale na razie celem numer jeden jest giełda.

"Jeszcze raz podkreślam, że zmiana ustawy i ewentualne umożliwienie zmniejszenia udziału SP poniżej 51% nie musi oznaczać utraty kontroli nad LOT-em. Jest wielu inwestorów deklarujących zakup pakietu poniżej 50% i zachowanie jego statusu narodowego przewoźnika" - tłumaczył posłom Gawlik.

Wiceszef resortu skarbu przedstawił także stan rozmów z syndykiem masy upadłościowej SAirLines BV (który w 1999 roku nabył od Skarbu Państwa szwajcarski holding SAirGroup, właściciel m.in. linii Swissair, które zbankrutowały w 2001 r.), posiadającym obecnie 25,1% udziałów w LOT. Gawlik poinformował, że do dziś stronom nie udało się dojść do porozumienia, a rozmowy "są trudne i trudno dywagować czy uda się je osiągnąć".

Polskie Linie Lotnicze LOT odnotowały 83 mln zł zysku na działalności podstawowej w 2007 roku wobec 43 mln zł straty rok wcześniej i w porównaniu do prognozowanych 70-80 mln zł. Wynik netto nie uwzględniający transakcji sprzedaży LIM za cały rok 2007 wzrósł do 161 mln zł z 32 mln zł w roku 2006 (wzrost o 447%).

W 2007 roku LOT przewiózł 4 278 983 pasażerów - o 571 tysięcy (15%) osób więcej niż w 2006 roku. Liczba zrealizowanych połączeń wzrosła do 89 347 (o 7% więcej niż w roku 2006). (ISB)

lk/mtd

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane