Gaworzyński: Mostosta Zabrze podtrzymuje propozycje układowe

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-04-2005, 20:40

Mostostal Zabrze, którego akcjonariusze poparli działania zarządu zmierzające do konwersji wierzytelności na akcje, podtrzymuje chęć zamiany większości zobowiązań na akcje i objęcia układem jak największej liczby wierzycieli zabezpieczonych na majątku spółki.

Mostostal Zabrze, którego akcjonariusze poparli działania zarządu zmierzające do konwersji wierzytelności na akcje, podtrzymuje chęć zamiany większości zobowiązań na akcje i objęcia układem jak największej liczby wierzycieli zabezpieczonych na majątku spółki.

"Podtrzymujemy propozycje układowe, które przewidują zamianę większości zobowiązań na akcje" - powiedział w czwartek PAP dyrektor biura zarządu Mostostalu Zabrze-Holding SA Paweł Gaworzyński.

Sąd w sierpniu zeszłego roku ogłosił upadłość spółki z możliwością zawarcia układu. W środę NWZA Mostostalu Zabrze zdecydowało o dalszym istnieniu spółki i zaakceptowało działania, które zmierzają do podwyższenia kapitału przez konwersję wierzytelności na akcje.

"Uchwała środowego walnego zgromadzenia jest uchwałą kierunkową, akceptacją właścicieli dla kierunku działań zarządu. Jest jednak za wcześnie, aby podawać jakiekolwiek parametry emisji. Do tego konieczne jest m.in. zatwierdzenie przez sąd listy wierzycieli, co nastąpi dopiero po rozpatrzeniu sprzeciwów zgłoszonych do listy" - powiedział Gaworzyński.  

Pod koniec lutego 2005 r. w sądzie złożona została wstępna lista wierzytelności, która łącznie objęła 136 mln zł bezwarunkowych zobowiązań Mostostalu Zabrze. Obecnie Sąd Rejonowy w Gliwicach rozpatruje sprzeciwy do listy.

Na liście znaleźli się wierzyciele niezabezpieczeni na majątku spółki, którzy wciągani są na nią z mocy prawa, oraz wierzyciele zabezpieczeni. Kwota wykazanych wierzytelności dzieli się mniej więcej równo między te dwie grupy. Wśród wierzycieli zabezpieczonych znajdują się przede wszystkim banki, m.in. Millennium, Raiffeisen i Bank Handlowy.

"Zależy nam, aby jak największa liczba wierzycieli zabezpieczonych została objęta układem. Warunkiem jest zgoda wierzycieli niezabezpieczonych" - powiedział Gaworzyński.

We wstępnych propozycjach układowych Mostostal Zabrze przewidywał, że wierzytelności w kwocie do 13,5 tys. zł będą spłacone w całości w gotówce, a wierzytelności powyżej tej kwoty miałyby najpierw zostać zredukowane o 40 proc., a potem skonwertowane na akcje. "Nie jest jednak wykluczone, że zarząd zmieni w pewnym zakresie wcześniejsze propozycje. Ich ostateczny kształt zależy m.in. od rozmów z wierzycielami" - wyjaśnił.

Od niedawna Mostostal Zabrze ma nowego akcjonariusza, Inwestycje II Sp. z o.o., który dysponuje 24,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Prezes tej firmy, Zbigniew Opach, w środę został wybrany przez NWZA na przewodniczącego rady nadzorczej zabrzańskiej spółki.

Strata netto Mostostalu Zabrze na koniec 2004 r. zmniejszyła się do 5,2 mln zł z 43,4 mln zł w 2003 r., sprzedaż spadła do 91,5 mln zł ze 146,9 mln zł, a zobowiązania krótkoterminowe spółki na koniec 2004 r. wyniosły 155 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy