Gaz bez okresu przejściowego

ISB
28-04-2004, 00:00

Polska zrezygnowała z okresu przejściowego w zakresie udzielania stronom trzecim dostępu do sieci przesyłowego gazu, akceptując program wprowadzenia konkurencyjnego rynku. To powoduje konieczność nowelizacji programu restrukturyzacji i prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

Zgodnie z harmonogramem tworzenia rynku, do 1 lipca będzie wyodrębniony z PGNiG i rozpocznie funkcjonowanie operator systemu przesyłowego. Początkowo bez majątku.

— Proces jego przenoszenia do operatora będzie trwał aż do 2005 r. To także zależy od zgody banków i obligatariuszy — mówi Jacek Piechota, wiceminister gospodarki.

Obecnie PGNiG ma 17 tys. km sieci przesyłowej, jednak według ekspertów w skład majątku operatora powinno wchodzić 9 lub 12 tys. km sieci. Pozostała część powinna zostać przekazana spółkom dystrybucyjnym do 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gaz bez okresu przejściowego