Gaz-System: dostawy gazu do Polski przez Ukrainę bez zakłóceń

PAP
opublikowano: 01-01-2009, 16:55

Przesył gazu do Polski przez Ukrainę przebiega bez zakłóceń - zapewniła rzeczniczka operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System Małgorzata Polkowska.

Jak dodała, ciśnienie gazu w punkcie zdawczo-odbiorczym w Drozdowiczach jest w normie. Zaznaczyła, że w razie zakłóceń w dostawie, Gaz-System wyda odpowiedni komunikat.

Rosja całkowicie wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę o godz. 10.00 (8.00 czasu polskiego) w czwartek - poinformował rosyjski koncern Gazprom.

Biuro prasowe Gazpromu podało, że dostawy obniżono o 90 mln m szesc. na dobę, co stanowi 100 proc. zapotrzebowania Ukrainy na ten surowiec. Nadal jednak dostarczany jest gaz dla Unii Europejskiej w pełnej objętości 300 mln m szesc. na dobę - zapewniono.

Gaz z systemu ukraińskiego przesyłany jest do Polski przez Gazprom w ramach tzw. kontraktu jamalskiego (zawartego w 1996 r., renegocjowanego w 2003 r. - PAP). Paliwo trafia do naszego kraju do punktu zdawczo-odbiorczego w Drozdowiczach. Dziennie przez punkt ten przechodzi 7 mln metrów sześciennych gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane