Gaz System kupi, PGNiG sprzeda

Anna Bytniewska
24-05-2006, 00:00

PGNiG chce sprzedać majątek przesyłowy Gaz Systemowi. Krzywo się na to patrzą mniejszościowi udziałowcy giełdowej spółki.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zgodnie z unijnymi wymogami i rządowym programem z października 2004 r. przejmie działalność handlową od należących do niego w 100 proc. sześciu spółek dystrybucyjnych. W ich strukturach pozostanie sieć dystrybucji gazu. Spółki pozostaną jej pełnymi właścicielami w przeciwieństwie do operatora — Gaz Systemu, który obecnie leasinguje od PGNiG sieć przesyłową wartą 4,5 mld zł.

Ideał do Centrica

Operatorzy sieci dystrybucji, którymi staną się spółki dystrybucyjne, będą mieć własne taryfy.

— Od 1 stycznia 2007 r. rozpoczniemy działalność w nowej strukturze — mówi Bogusław Marzec, prezes PGNiG.

PGNiG za wzór postawiło sobie brytyjską Centricę i w tym kierunku chce ewoluować. Działalność Centriki obejmuje poszukiwanie i wydobycie gazu, magazynowanie oraz detaliczny i hurtowy handel gazem.

To dopiero początek rewolucji. Spółka w ubiegłym roku złożyła Gaz Systemowi wiążącą ofertę sprzedaży majątku przesyłowego.

— Czynniki rządowe chcą, aby jak najszybciej ta transakcja się dokonała, ale musimy mieć z kim rozmawiać w Gaz Systemie. Nie ma tam obecnie pełnego zarządu — mówi Andrzej Schoeneich, dyrektor departamentu restrukturyzacji i majątku PGNiG.

Damy jak zapłacicie

Do tej pory Gaz System nie mógł skorzystać z oferty PGNiG, ponieważ nie było go stać na zakup sieci. Ale 20 maja rada nadzorcza PGNiG pozytywnie zaopiniowała przekazanie sieci przesyłowej wartej 750 mln zł państwowemu Gaz Systemowi w ramach dywidendy dla skarbu. Zdaniem przedstawicieli PGNiG, Gaz System będzie mógł już myśleć o zaciągnięciu kredytu. Ale zgodę na wypłatę takiej dywidendy musi wyrazić walne PGNiG. Decydujący głos ma na nim państwo (85 proc. akcji). Mniejszościowi akcjonariusze PGNiG mogą jednak sprzeciwiać się takiemu uszczupleniu majątku PGNiG i zmniejszeniu tym samym wartości rat leasingowych, płaconych mu przez Gaz System.

— Sygnały niezadowolenia z funduszy inwestycyjnych do nas docierają — przyznaje Andrzej Schoeneich.

Gaz System „wstrzymuje oddech”.

— Jeżeli uda się nam powiększyć majątek o 750 mln zł i znaleźć dodatkowe finansowanie, bardzo poważnie rozważymy opcję wykupu — mówi Paweł Stańczak, p.o. prezesa Gaz Systemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gaz System kupi, PGNiG sprzeda