Gaz-System rozpoczął bilansowanie gazu w jednostkach energii

PAP
opublikowano: 05-07-2012, 11:10

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System poinformował, że rozpoczął rozliczanie kluczowych dla prowadzenia wymiany handlowej procesów w sieci gazowej w jednostkach energii - kilowatogodzinach, zamiast jednostkach objętości.

Jak poinformował Gaz-System, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził odpowiednią zmianę Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej dla gazu - regulaminu świadczenia i korzystania z usług przesyłania gazu w sieci zarządzanej przez spółkę. Zmiana weszła w życie 1 lipca.

Chodzi o umowy przesyłowe, w tym procesy bilansowania i nominowania. Jak podkreślił Gaz-System, w ten sposób została zniesiona bariera rozwoju rynku gazu, wynikająca z konieczności przeliczeń z jednostek energii na objętości w metrach sześciennych. Spółka zaznaczyła, że taka zmiana jest spełnieniem wymogów III pakietu energetycznego UE, który przewiduje ujednolicenie prowadzonych rozliczeń we wszystkich państwach członkowskich Unii. Zmiana jednostek rozliczeń ułatwia realizację umów handlowych i przesyłowych, szczególnie na połączeniach transgranicznych wewnątrz UE - zaznaczył Gaz-System.

Spółka podkreśliła jednocześnie, że rozliczenia taryfowe - czyli np. dla gospodarstw domowych - nadal będą realizowane w jednostkach objętości - metrach sześciennych.

Wprowadzenie tych zmian wpisuje się w plan działań Gaz-Systemu, zmierzających do ujednolicenia polskich reguł na rynku gazu z zasadami UE - podkreśliła spółka.

Gaz-System od 1 lipca dostosował również początek doby gazowej do systemu UE, doba gazowa trwa od godziny 6.00 do godziny 6.00 dnia następnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / Gaz-System rozpoczął bilansowanie gazu w jednostkach energii