"Gaz Ukrainy": Społeczeństwo nie odczuje odcięcia dostaw gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-12-2005, 13:39

Zdaniem ukraińskiego fachowca,   społeczeństwo nie odczuje skutków ewentualnego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu, gdyż zapasy tego surowca znajdujące się na Ukrainie całkowicie zaspokajają potrzeby ludności i zakładów ciepłowniczych.

Zdaniem ukraińskiego fachowca,   społeczeństwo nie odczuje skutków ewentualnego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu, gdyż zapasy tego surowca znajdujące się na Ukrainie całkowicie zaspokajają potrzeby ludności i zakładów ciepłowniczych.

    Wicedyrektor przedsiębiorstwa "Gaz Ukrainy" Iwan Warga skomentował w ten sposób groźby Gazpromu.

    W czwartek szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył, że w razie niepodpisania nowych umów o dostawach gazu na Ukrainę, z dniem 1 stycznia zostaną one całkowicie wstrzymane. "Nasze działania będą jasne i zdecydowane" - podkreślił Miller. Groźbę tę powtórzył Miller w piątek w rosyjskiej telewizji NTV, która należy do filli koncernu.

    Warga powiedział, że Ukraina, oprócz gazu znajdującego się w zbiornikach zapasowych, posiada własne złoża tego surowca i nawet w razie zatrzymania przez Rosjan transportu gazu z Turkmenistanu, ukraińskie społeczeństwo nie odczuje skutków tych działań.

    Ukraiński premier powiedział wcześniej, że Ukraina i Turkmenistan sfinalizowały umowę na zakup gazu w roku 2006. Szczegóły na razie nie są znane. Dotychczas Turkmenistan oferował Ukrainie gaz po 60 dolarów za 1.000 metrów sześciennych.

    Rosja, która dotąd sprzedawała Ukrainie gaz po 50 dolarów za 1.000 metrów, od 1 stycznia roku 2006 chce podnieść tę cenę do 230 dolarów. Ukraińcy nie zgadzają się na tak drastyczną podwyżkę i proszą, by była ona wprowadzana stopniowo.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "Gaz Ukrainy": Społeczeństwo nie odczuje odcięcia dostaw gazu