Gaz w Europie najdroższy od czterech miesięcy

opublikowano: 04-07-2022, 13:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cena gazu ziemnego rośnie na europejskim rynku w związku z obawami większego ograniczenia i tak niedostatecznej podaży “błękitnego paliwa“, informuje Bloomberg.

Gaz z sierpniowego kontraktu drożeje obecnie na platformie TTF o 7,7 proc. do 159,20 EUR za 1 MWh. Wcześniej w poniedziałek jego kurs dochodził do 163,10 EUR.

Gaz drożeje w związku z ograniczeniem dostaw z Rosji, a dodatkowo obawy zwiększenia jego niedoboru wywołała informacja o możliwości eskalacji protestu w Norwegii, zagrażającego 13 proc. krajowego eksportu gazu.

- Obawy o podaż są skrajnie wysokie i rynek w dalszym ciągu zwiększa premię za ryzyko – napisali w raporcie analitycy Energi Danmark. – W tym tygodniu utrzyma się napięta sytuacja i oczekujemy dalszego wzrostu cen jeśli podaż pozostanie niska – dodali.

Za tydzień, 11 lipca, nastąpi przerwa techniczna przesyłu rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1. Nie wiadomo jak długo potrwa. Wicekanclerz Robert Habeck mówił w ubiegłym tygodniu, że obawia się iż dostawy nie zostaną wznowione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane