Gaz zdrożał w Europie trzeci tydzień z rzędu

opublikowano: 05-08-2022, 19:19
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cena gazu spadła w piątek w Europie, ale wciąż jest on droższy niż tydzień temu bo kryzys spowodowany przez ograniczenie dostaw z Rosji wciąż trwa, informuje Bloomberg.

Na zamknięciu notowań na platformie TTF kurs gazu z wrześniowych kontraktów spadał o 1,5 proc. do 196,32 EUR za 1 MWh. „Błękitne paliwo” wciąż jest o ok. 3 proc. droższe niż tydzień temu. W skali miesiąca zdrożało o prawie 15 proc., a roku o ponad 355 proc.

W ubiegłym tygodniu cena gazu znów zaczęła rosną po tym jak Rosja obniżyła dostawy przez Nord Stream 1 do 20 proc. jego zdolności przesyłowych. Pogarsza to sytuację w Europie, która doświadcza kryzysu energetycznego także z powodu fali upałów wymuszających obniżenie produkcji przez niektóre elektrownie. W piątek padły rekordy cen energii elektrycznej we Niemczech i Francji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane