Gaz ziemny zasili region

Grzegorz Zięba
31-01-2002, 00:00

W Długowoli, w okolicach Lublina, podłączono do sieci odwiert gazu ziemnego. Budowa gazociągu, umożliwiającego wydobycie na skalę przemysłową, ruszy za dwa miesiące.

Prace nad wydobyciem i eksploatacją złoża w Długowoli prowadzi Sanocki Zakład Górnictwa Nafty i Gazu, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Koszt całej inwestycji sięga około 26 mln zł.

— Nakłady powinny się zwrócić w ciągu 5-6 lat — mówi Józef Potera, zastępca dyrektora Sanockiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu.

Na razie ze złóż w Długowoli skorzystają lokalni odbiorcy. Budowa gazociągu na skalę przemysłową rozpocznie się za dwa miesiące. Wtedy to główny strumień gazu popłynie do krajowej sieci dystrybucji. Korzystać z niego będą mogli mieszkańcy Dęblina, Puław i Ryk. Niewykluczone, że do tego źródła zostaną podłączone puławskie Zakłady Azotowe.

Na Lubelszczyźnie odkryto trzy nadające się do wykorzystania złoża gazu ziemnego.

— Inwestycje realizowane są obecnie na złożach w Stężycy, Mełgwi i Ciecierzynie — mówi Józef Potera.

Złoża w Długowoli uznaje się za średniej wielkości. Ich zasobność oceniana jest na1-1,5 mld m sześc. Gaz zalega stosunkowo płytko, na głębokości 2350 m i nie zawiera szkodliwych domieszek. Nie wymaga więc budowy kosztownych instalacji do oczyszczania. Lubelskie złoża gazu ziemnego mają głównie znaczenie regionalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gaz ziemny zasili region