Gazele Biznesu są firmami dynamicznymi i uczciwymi

Jarosław Sroka
10-12-2001, 00:00

Ranking „Gazele Biznesu 2001”, który trafił do rąk czytelników wraz z dzisiejszym wydaniem „Pulsu Biznesu”, jest już drugim opracowaniem tego typu, przygotowanym przez naszą redakcję. Podobnie jak przed rokiem, podstawowym jego celem jest prezentacja firm rozwijających się najdynamiczniej, choć jeszcze nie zaliczanych do grona największych i najbogatszych podmiotów gospodarczych w Polsce.

Za kryterium, które miało największy wpływ na pozycje zajmowane przez firmy w naszym rankingu, uznaliśmy wyrażony w procentach przyrost wartości obrotów w 2000 r. w stosunku do roku 1998 (pod uwagę braliśmy wyniki z trzech pełnych lat działalności).

Czynnikiem równie ważnym jak tempo rozwoju jest naszym zdaniem wiarygodność i skłonność do ujawniania informacji na temat kondycji finansowej firmy. Dlatego do naszego rankingu trafiły tylko te podmioty gospodarcze, które publikują swoje wyniki w Monitorze Polskim B, lub jeśli nie są do tego zobowiązane przez przepisy, ujawniły je w ankiecie przeprowadzonej przez „Puls Biznesu”.

W celu dokonania rzetelnej weryfikacji danych finansowych firm biorących udział w naszym zestawieniu skorzystaliśmy z pomocy profesjonalnego partnera. Lista rankingowa opracowana została przez wywiadownię gospodarczą Intercredit Warszawa, wyspecjalizowaną w gromadzeniu i przetwarzaniu informacji o przedsiębiorstwach oraz ocenie ich wiarygodności kredytowej. Dzięki tej współpracy uzyskaliśmy nie tylko zestawienie możliwie najbardziej kompletne, lecz przede wszystkim dające pewność, że uwzględnione w nim podmioty przestrzegają zarówno przepisów prawa handlowego, jak i zasad uczciwości kupieckiej. Każda z firm zgłoszonych do rankingu została sprawdzona przez Intercredit Warszawa nie tylko pod względem prawdziwości danych finansowych, lecz także pod kątem ewentualnych zaległości w płatnościach wobec urzędu skarbowego, ZUS i partnerów handlowych.

Ostatecznie, o pozycji w rankingu zdecydował wskaźnik przyznawany firmom przez Intercredit Warszawa. Uwzględnia on zarówno dynamikę wzrostu obrotów, jak i wiarygodność kredytową podmiotów uwzględnionych w zestawieniu.

Projekt stworzenia klubu Gazel Biznesu, czyli przedsiębiorstw nie największych, lecz najdynamiczniej rozwijających się w niełatwych ostatnio realiach gospodarczych, jest wspólną ideą, realizowaną przez ukazujące się w całej Europie dzienniki gospodarcze, należące do Grupy Wydawniczej Bonnier. Oprócz Polski, zestawienia pod tym samym tytułem przygotowywane są co roku w Szwecji, Danii, Austrii, Estonii, Słowenii i Szkocji.

Nasze działania związane z „Gazelami Biznesu” nie kończą się jednak na publikacji rankingu. Podobnie jak w poprzedniej jego edycji, przez najbliższych sześć miesięcy redakcja „Pulsu Biznesu” będzie organizować w głównych ośrodkach gospodarczych Polski spotkania firm Gazel z poszczególnych regionów. Będą one okazją nie tylko do wręczenia pamiątkowych dyplomów i certyfikatów poświadczających przynależność do klubu, lecz także do wymiany informacji i opinii na temat warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Oprócz firm notowanych na naszej liście będą w nich brać udział odpowiedzialni za gospodarkę przedstawiciele władz lokalnych, szefowie największych firm w poszczególnych regionach oraz instytucji finansowych, wyspecjalizowanych w obsłudze podmiotów gospodarczych.

Gazele znajdą coś dla siebie również w codziennych wydaniach „Pulsu Biznesu”. Na poświęconych im stronach naszej gazety będziemy nadal prezentować firmy z listy rankingowej, a także publikować informacje użyteczne w bieżącej działalności podmiotów gospodarczych, które jeszcze nie zaliczają się do największych, ale rozwijają się najbardziej dynamicznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Sroka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gazele Biznesu są firmami dynamicznymi i uczciwymi