Gazele biznesu - zwycięzcy w regionie Śląskim

opublikowano: 26-12-2017, 22:00

Agro-sur, Neotherm, Spółka Usług Górniczych to najszybsze gazele w woj. śląskim.

1. AGRO-SUR

1.miejsce w rankingu ogólnopolskim

WYNIKI I półrocze 2017
Zatrudnienie 100 osób
Przychody 15 mln zł
Zysk netto b.d.

Technika w szklarni i pod folią

W rozwoju firmy z Rogoźnika pomogły dotacje dla rolników i preferencyjne kredyty.

Początki były klasyczne. W związku z rozwojem gospodarki pojawiło się zapotrzebowanie na modernizację gospodarstw ogrodniczych. Potrzebne im były kurtyny cieniująco-termoizolacyjne, dzięki którym można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Potem pojawiło się zapotrzebowanie na stoły do produkcji roślin i całe obiekty do wymiany starych. Agro-Sur ma pełną gamę własnych produktów, które tworzy od projektu i montuje u klienta pod klucz lub oferuje do własnego montażu. Są to m.in. cieplarnie, szklarnie, tunele foliowe, systemy sterowania klimatem, nawadniania, ogrzewania i centra ogrodnicze. Motorem napędowym ogrodnictwa były dotacje dla rolników i kredyty preferencyjne. Pozwoliło im to szybko zmodernizować gospodarstwa, a dla firmy z Rogoźnika tworzyło idealne warunki do rozwoju. Spółka ciągle wprowadza nowe rozwiązania techniczne. Ma biuro projektowe, warsztaty mechaniczny, elektryczny, automatyki, dział montażu i serwisu. Obserwuje rynek i stara się wychodzić naprzeciw potrzebom klientów.

— Widzimy, jak z pasji i ogromnego zaangażowania powstają na naszych oczach najlepsze ogrodnicze i szkółkarskie tradycje. Dlatego od początku działalności naszą ideą jest zapewnienie dostępu do najnowocześniejszych urządzeń ogrodniczych oraz udostępnianie nowoczesnych technologii naszym klientom — mówi Małgorzata Surowiec, prezes Agrosur.

— Duże znaczenie dla naszych klientów ma wykonanie całej inwestycji od projektu po gotową szklarnię oraz zapewnienie serwisu podczas eksploatacji — dodaje Tomasz Kokoszka, wiceprezes Agro-Sur.

Firma uzyskała certyfikat zarządzania jakością ISO 9001-2000, co pozwala jej konkurować na rynkach Unii Europejskiej. W 2007 r. otrzymała zaś znak jakości „Europejski Standard”. Plany dotyczą umacniania pozycji na rynkach, na których Agro-Sur działa, i rozwój techniczny produktów. 

 

2. NEOTHERM

2. miejsce w rankingu ogólnopolskim

WYNIKI 2016 r.
Zatrudnienie 6 osób
Przychody 40,8 mln zł
Zysk netto 0,1 mln zł

Materiały najwyższej jakości

Śląska Gazela Biznesu inwestuje i wkrótce rozszerzy zasięg działania na cały kraj.

Po przekształceniach w ramach grupy sprzed kilku lat spółka Neotherm zajmuje się przede wszystkim handlem. Oferuje wełnę mineralną różnych producentów, styropian, wiele rodzajów płyt stosowanych w budownictwie — m.in. izolacyjne, wodoodporne, ognioochronne czy akustyczne, a także inne akcesoria budowlane. Neotherm jest też producentem chemii budowlanej dostępnej pod markami „Neo” oraz systemu ociepleń „Neotherm Patent”. — Siedziba firmy znajduje się w Bielsku- -Białej, a sieć dystrybucji obejmuje cały kraj, ale najbardziej rozwinięta jest w województwach mazowieckim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i na Dolnym Śląsku — mówi Rafał Piotrowiak, komandytariusz spółki. Grupa Neotherm, do której zalicza się spółka, ma fabryki w Biskupcu, Chmielowie i Myszkowie. W planie jest budowa kolejnych, co umożliwi dostarczenie wyrobów budowlanych w dowolne miejsce w Polsce. — Ostatnio można zauważyć, że klienci coraz większe znaczenie przywiązują do jakości produktów i ich walorów użytkowych, a mniejsze do ceny — dodaje Rafał Piotrowiak. [BAW]

 

3.SPÓŁKA USŁUG GÓRNICZYCH

17. miejsce w rankingu ogólnopolskim

WYNIKI 2016 r.
Zatrudnienie 280 osób
Przychody 67,9 mln zł
Zysk netto 3,23 mln zł

Coraz trudniej o kadry

Gazela nr 2 ze Śląska wyszukuje pracowników dla kopalni i szkoli górnicze kadry. Wykonuje także naprawy i remonty.

Pracowników spółki córki Tauronu Wydobycie można spotkać w kopalniach Brzeszcze, Janina i Sobieski (należą do Tauronu), ale także w Silesii z Czechowic-Dziedzic, której właścicielem jest czeski holding EPH, a nawet w słowackiej kopalni węgla brunatnego Novaky. Firma świadczy usługi z zakresu dołowych robót górniczych, a także konserwacji i napraw.

— Zapotrzebowanie na nasze usługi oraz kadry do pracy w górnictwie jest coraz większe. Około 900 pracowników zatrudnionych jest w outsourcingu — mówi Janusz Adamowicz, prezes SUG. Firma organizuje także kursy i szkolenia dla pracowników kopalni, którzy muszą co jakiś czas odnawiać swoje uprawnienia. [BAW]

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Aktualności / Gazele biznesu - zwycięzcy w regionie Śląskim