Gazele wskakują na parkiet

Wojciech Kowalczuk
31-12-2003, 00:00

Gazele Biznesu, czyli szybko rozwijające się małe i średnie firmy, galopują na łamach naszej gazety już czwarty rok. Wielkość tych podmiotów i osiągane przez nie wyniki finansowe sprawiają, że większość popularnych rankingów spółek najbogatszych, najbardziej wartościowych itp. jest dla nich niedostępna. Tymczasem firmy notowane w naszym rankingu „Gazele Biznesu” oraz setki tysięcy im podobnych stanowią najliczniejszą grupę polskich przedsiębiorstw i wypracowują lwią część produktu krajowego.

Niestety, przyjęte przez nas kryteria, a zwłaszcza to, że notowane na liście podmioty muszą w kolejnych trzech latach wykazywać wzrost przychodów i nie mogą odnotować straty, sprawiają, że do każdego kolejnego wydania listy kwalifikuje się nie więcej niż połowa Gazel z roku poprzedniego. Zdarza się jednak, że spółka rozrasta się tak bardzo, że jest po prostu zbyt duża, aby trafić do kolejnej edycji rankingu. Wiele wskazuje, że tak właśnie będzie w przypadku łódzkiej spółki odzieżowej Redan (32 miejsce w rankingu Gazele Biznesu 2003), której akcje są dzisiaj po raz pierwszy notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Mimo że w naszym rankingu uwzględniamy mniejsze spółki giełdowe, dotychczas nie zdarzyło się, aby niegiełdowa Gazela Biznesu wskoczyła na parkiet. Spółka Redan jest pierwszą, choć nie jedyną. Już jutro na GPW zadebiutuje bowiem Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka z Lubziny w województwie podkarpackim (406 miejsce w rankingu).

Redan i Śnieżka ścigały się nie tylko o miejsce w naszym rankingu. Kolejnym trofeum, o które zabiegały jest ufundowana przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie nagroda dla pierwszej Gazeli Biznesu, która zadebiutuje na parkiecie. Zarząd GPW postanowił zrefundować takiej spółce część kosztów związanych z przygotowaniem do upublicznienia — do 20 tys. zł. W tej konkurencji również lepszy okazał się Redan, choć o jego zwycięstwie zadecydowała różnica jednego dnia. Od początku roku nasze giełdowe Gazele znów zaczną konkurować, teraz jednak wyznacznikiem ich pozycji będą kursy akcji i zainteresowanie inwestorów. Powodzenia!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gazele wskakują na parkiet