Gazowe szachy z Rosjanami

Anna Bytniewska
opublikowano: 30-07-2009, 17:55

Już kilka godzin trwa polsko – rosyjska batalia o gaz. Nie jest łatwo.

Od godzin południowych trwają polsko - rosyjskie międzyrządowe rozmowy, które mają doprowadzić do zawarcia porozumienia regulującego na nowo współpracę obu krajów w zakresie dostaw gazu i jego tranzytu przez terytorium Polski. Nasze źródło twierdzi, że negocjacje dzisiaj szybko się nie zakończą.

-Rozmowy określiłbym jako trudne. Omawiamy każde zdanie, każdy przecinek. Ujawnienie jakichkolwiek informacji teraz byłoby wbrew sztuce prowadzenia negocjacji  - twierdzi nasz rozmówca.

Jutro kolejna tura rozmów. Czy jest szansa na osiągniecie kompromisu? Polska strona liczyła, że uda się uzgodnić już wszystkie sporne kwestie tak by umowa międzyrządowa mogła być parafowana. Od jej zawarcia Rosjanie uzależniają podpisanie między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG), a Gazpromem kontraktu średnioterminowego na dostawy rosyjskiego gazu od października 2009 r. Jeśli to się nie uda zimą pojawią się niedobory błękitnego paliwa.

Czasu na zawarcie porozumienia jest niewiele, a problemy trudne. Rosjanie domagają się obniżenia stawek za tranzyt rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim do Niemiec. Spór dotyczy stopy zwrotu z kapitału. Zdaniem Rosjan ma ona zabezpieczyć fundusze na inwestycje i bezawaryjne funkcjonowanie gazociągu jamajskiego. Polska strona chce aby stopa zwrotu była wyższa, zgodna z polskim prawem, tak by EuRoPol Gaz mógł spłacać ciążące na nim zobowiązania.

Rosjanie oczekują też, że polska strona zrezygnuje z decydującego głosu w zarządzie EuRoPol Gazu, który należy do prezesa wybieranego przez polską stronę. EuRoPol Gaz to polsko - rosyjska spółka zajmująca się eksploatacją gazociągu jamalskiego. Rosjanie chcą też by podziału akcji w EuRoPol Gazie w stosunku 50 proc. na 50 proc. Obecnie PGNiG i Gazprom posiadają po 48 proc., a 4 proc. należy do Gas Tradingu, w którym mi.in. 36,17 proc. akcji ma Bartimpex Aleksandra Gudzowatego. Bartimpex opowiada się za pozostawieniem Gas Tradingu w akcjonariacie EuRoPol Gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane