Czytasz dzięki

Gazowy monopolista poczeka na prezesa

Anna Bytniewska
opublikowano: 06-03-2008, 00:00

Zamieszanie wokół rady, która wybierze nowy zarząd. Tylko kiedy? 12 marca czy latem?

Właściciele PGNiG załatają dziurę w radzie

Zamieszanie wokół rady, która wybierze nowy zarząd. Tylko kiedy? 12 marca czy latem?

Wczoraj rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) zakończyła przesłuchania kandydatów do zarządu. Niespodziewanie jednak wstrzymała się z decyzją o ich wyborze do 12 marca. Powód przerwy nie został ujawniony. Być może chodzi o dużą liczbę chętnych (aż 47), ale mogą być też inne przyczyny, bo konkurs do zarządu może okazać się falstartem. Kadencja rady, która go prowadzi, upływa 29 kwietnia. Niewykluczone, że nowa będzie chciała odświeżyć wybrany w konkursie zarząd. O fotel prezesa walczą silni kandydaci: Krzysztof Głogowski, obecny szef PGNiG, Stanisław Speczik, były wiceminister skarbu, oraz Bogdan Pilch, prezes Gaz de France w Polsce.

O co chodzi

Walne PGNiG co prawda dokonało zmian w radzie 15 lutego. Nie podano jednak w uchwale, do kiedy trwa kadencja nowych jej członków: Stanisława Rychlickiego i Grzegorza Banaszka. Przedstawiciele PGNiG uważają, że była to tylko zmiana w radzie starej kadencji.

— Przed 29 kwietnia walne powinno ogłosić konkurs do rady — mówi reprezentant spółki.

Co na to skarb

Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu, nie odpowiedział na pytania „PB”, czy wybór zarządu PGNiG przez obecną radę spółki, jedynie częściowo wymienioną 15 lutego, nie spowoduje konieczności rozpisania nowego konkursu do zarządu przez nowych nadzorców. Ani też, kiedy może zostać ogłoszony nabór do nowej rady spółki. Nie odpowiedział również, czy w związku z tym istnieje ryzyko unieważnienia obecnego konkursu do zarządu.

— Osoba, której wygasła kadencja, może dalej wykonywać swój mandat. Wygaśnięcie jej mandatu nastąpi najpóźniej z dniem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji — sucho odpowiedziało biuro prasowe ministerstwa.

Stałoby się to więc w końcu maja lub w czerwcu. W tym ustawowym terminie wygasa też mandat obecnego zarządu PGNiG. Chyba że 12 marca rada jednak podejmie decyzję o jego zmianie.

Załoga wie

Nawet nowo wybrani członkowie rady PGNiG są zdezorientowani.

— Złożyłem ofertę w ogłoszonym niedawno konkursie, trafiłem do rady. Na jak długo, tego nie wiem — mówi Stanisław Rychlicki, przewodniczący rady.

O długości kadencji wiedzą natomiast przyszli reprezentanci załogi. Zarząd PGNiG 29 stycznia rozpisał wśród pracowników konkurs do rady nowej już kadencji, która ma działać do 30 kwietnia 2011 r.

31 marca rada zostanie uzupełniona o jednego reprezentanta pracowników. Jego kadencja też została określona w uchwale (do 29 kwietnia 2008 r.). Obecnie w radzie PGNiG zasiada więc trzech przedstawiciel skarbu państwa, jeden niezależny i dwóch reprezentantów pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane