Gazprom blokuje tranzyt gazu turkmeńskiego na Ukrainę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-01-2006, 13:14

Rosyjski koncern gazowy  Gazprom oświadczył w poniedziałek, że nie zgadza się na tranzyt do Europy przez Ukrainę innego gazu poza własnym i nie zgadza się też nas przesyłanie na Ukrainę gazu, który ten kraj importuje z Turkmenistanu.

Rosyjski koncern gazowy  Gazprom oświadczył w poniedziałek, że nie zgadza się na tranzyt do Europy przez Ukrainę innego gazu poza własnym i nie zgadza się też nas przesyłanie na Ukrainę gazu, który ten kraj importuje z Turkmenistanu.

     "Przez nasze gazociągi przechodzi tylko gaz rosyjski przeznaczony na eksport, a nie gaz turkmeński" - powiedziałwiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew na konferencji prasowej w Moskwie.

    Gaz turkmeński przeznaczony dla Ukrainy przepływa tranzytem przez Rosję.

    Miedwiediew uprzedził jednocześnie Kijów, że Gazprom wykorzysta "wszystkie swe możliwości", aby móc eksportować swój gaz do Europy.

    Po przerwaniu w niedzielę dostaw rosyjskiego gazu, Ukraina liczy na gaz, jaki importuje z Turkmenistanu. Pod koniec grudnia podpisała z tym krajem umowę na 2006 roku, przewidującą dostawę 40 mld m sześciennych gazu po 50 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane