Gazprom: cena gazu w Europie w przyszłym roku nie mniejsza jak w obecnym

opublikowano: 29-11-2021, 17:20

Przedstawiciel Gazpromu powiedział na konferencji wynikowej, że spółka oczekuje iż w przyszłym roku cena gazu w Europie nie będzie niższa niż w 2021 roku, donosi Reuters.

Gazprom oczekuje, że średnia cena gazu w Europie w czwartym kwartale wyniesie 550 USD za 1 tys. metrów sześciennych, powiedział przedstawiciel spółki w poniedziałek. Zapowiedział, że rosyjski koncern nadal będzie napełniał zbiorniki w Europie do końca roku. Ujawnił, że znajduje się w nich obecnie 75,25 mld metrów sześciennych gazu. Sześcioletnia średnia dla tego momentu roku to 90,73 mld metrów sześciennych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Gazprom poinformował w poniedziałek o zakończeniu trzeciego kwartału rekordowym zyskiem netto 581,8 mld rubli (7,8 mld USD). Rok wcześniej spółka kończyła ten sam kwartał 251 mld rubli straty. Poprzedni rekord wynosił 536 mld rubli i padł w pierwszym kwartale 2019 roku.

Gazprom podał, że średnia cena gazu w trzecim kwartale w Europie, która jest jego głównym rynkiem, wynosiła 313,40 USD za 1 tys. metrów sześciennych. Rok wcześniej sięgała 117,2 USD. Gazprom oczekuje dalszej poprawy wyników w czwartym kwartale po tym jak gaz osiągnął rekordową wartość na europejskim rynku. Cześć ekspertów twierdzi, że wynikało to z polityki rosyjskiego koncernu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane