Gazprom chce, aby Miller był prezesem przez kolejne 5 lat

Polska Agencja Prasowa SA
18-05-2006, 11:00

Gazprom zwrócił się do swojej rady dyrektorów (rady nadzorczej) o przedłużenie o pięć lat, czyli do 2011 roku, kontraktu z dotychczasowym prezesem koncernu Aleksiejem Millerem - informują w czwartek "Wiedomosti".

Gazprom zwrócił się do swojej rady dyrektorów (rady nadzorczej) o przedłużenie o pięć lat, czyli do 2011 roku, kontraktu z dotychczasowym prezesem koncernu Aleksiejem Millerem - informują w czwartek "Wiedomosti".

Według rosyjskiego dziennika, rada zajmie się tym wnioskiem na swoim najbliższym posiedzeniu, wyznaczonym na 24 maja. Kontrakt Millera wygasa 31 maja.

Informacje "Wiedomosti" potwierdziła agencja Interfax. Zaznaczyła ona jednak - cytując źródło zbliżone do rady dyrektorów - że gremium to nie otrzymało jeszcze oficjalnej dyrektywy rządu w tej sprawie. Skarb państwa ma większość w 11-osobowej radzie.

Miller, były wiceminister energetyki, a wcześniej dyrektor Bałtyckiego Systemu Przesyłowego (ropy naftowej), został wybrany na prezesa gazowego monopolisty 30 maja 2001 roku. Następnego dnia podpisano z nim pięcioletni kontrakt. Jego kandydaturę osobiście zgłosił prezydent Rosji Władimir Putin.

Zdaniem źródła zbliżonego do rady dyrektorów Gazpromu, przytoczonego przez "Wiedomosti", Miller zachowa stanowisko co najmniej do wyborów prezydenckich w 2008 roku, kiedy to zwolni je dla Putina. Natomiast znany politolog Aleksiej Makarkin uważa, że Miller ma szansę utrzymać się u sterów gazowego giganta do 2011 roku, ponieważ Putin może zostać przewodniczącym rady dyrektorów Gazpromu.

Tę ostatnią funkcję sprawuje obecnie pierwszy wicepremier Dmitrij Miedwiediew, uważany przez obserwatorów w Moskwie za jednego z najpoważniejszych kandydatów do sukcesji po Putinie. Druga kadencja urzędującego prezydenta upływa w czerwcu 2008 roku. Zgodnie z konstytucją, nie może on kandydować po raz trzeci.

Media w Moskwie spekulują, że po ustąpieniu z kremlowskiego tronu Putin może przejść do Gazpromu. Sam zainteresowany utrzymuje, że nie widzi siebie w roli wielkiego biznesmena.

Po rządami Millera państwo odzyskało pakiet kontrolny w Gazpromie, a następnie zliberalizowało obrót jego akcjami. W latach 2001-06 kapitalizacja monopolisty zwiększyła się 27-krotnie - z 9,8 mld dolarów do 269,2 mld USD, co plasuje go na trzecim miejscu wśród publicznych koncernów na świecie - po amerykańskich ExxonMobil i General Electric.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Gazprom chce, aby Miller był prezesem przez kolejne 5 lat