Gazprom: dostarczamy odbiorcom więcej gazu niż przewidują kontrakty

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-01-2006, 16:10

Gazprom poinformował w środę, że - mimo silnych mrozów praktycznie na całym terytorium Rosji - dostarczagaz odbiorcom krajowym i zagranicznym "w pełnym zakresie, zgodnie z zawartymi umowami".

Gazprom poinformował w środę, że - mimo silnych mrozów praktycznie na całym terytorium Rosji - dostarczagaz odbiorcom krajowym i zagranicznym "w pełnym zakresie, zgodnie z zawartymi umowami".

    Gazprom oświadczył, że "w tym celu zwiększył do maksimum swoje moce wydobywcze i przesyłowe", a także "dobija do rekordowego w historii koncernu dziennego poziomu poboru paliwa z podziemnych zbiorników".

    "Dostawy gazu dla rosyjskich odbiorców zostały zwiększone o 40 proc. w stosunku do planu, a dla europejskich - o 7 proc. wobec zobowiązań kontraktowych" - głosi oświadczenie Gazpromu.

     Wcześniej agencja Interfax, powołując się na anonimowe źródło w Gazpromie, podała, że rosyjski koncern zmniejsza dostawy gazu do Europy z powodu zwiększonego zapotrzebowania na to paliwo na rynku krajowym, wywołanego panującymi od dłuższego czasu, silnymi mrozami w Rosji.

    Według informatora agencji, ograniczenia dostaw objęły już Węgry, a wkrótce mogą dotknąć inne kraje.

    "Czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczenia w dostawach gazu dla odbiorców europejskich były jak najmniejsze i aby trwały jak najkrócej" - cytuje Interfax swojego rozmówcę w Gazpromie.

     "Jest to zgodne z naszymi zobowiązaniami kontraktowymi" - powiedziało źródło w Gazpromie, poproszone przez PAP o odniesienie się do informacji z Budapesztu, że ciśnienie w gazociągu na granicy między Ukrainą i Węgrami spadło o ok. 20 proc.

    "W pełni wywiązujemy się z zobowiązań kontraktowych wobec wszystkich odbiorców europejskich, w tym Węgier" - dodało źródło w rosyjskim koncernie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane