Gazprom eksportuje najmniej gazu od 8 lat

opublikowano: 15-06-2022, 16:03
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W czerwcu dzienny eksport rosyjskiego gazu do kluczowych klientów zagranicznych spadł do najniższego poziomu od co najmniej 2014 roku, informuje Bloomberg.

Dotychczas w tym miesiącu Gazprom eksportował do krajów spoza byłego ZSRR średnio 307 mln metrów sześciennych gazu dziennie. Oznacza to 13 proc. spadek w porównaniu z majem, wyliczył Bloomberg. Od początku roku państwowy rosyjski koncern eksportował do kluczowych klientów zagranicznych 65,6 mld metrów sześciennych gazu, o 29 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że Gazprom wstrzymał w tym roku dostawy gazu do Polski, Bułgarii, Finlandii, Holandii i Danii w związku z odmową płacenia w rublach, czego zażądał prezydent Władimir Putin.

Wydobycie gazu przez Gazprom wynosi w czerwcu średnio 973 mln metrów sześciennych. Jest o ponad 16 proc. niższe niż w maju i najniższe od sierpnia 2016 roku. Od początku obecnego roku wydobycie wyniosło 226 mld metrów sześciennych i jest o 6,4 proc. niższe niż w tym samym okresie 2021 roku, wyliczył Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane