Gazprom: Europa nie powinna przesadzać z szokiem po wybuchu w austriackim hubie gazowym

opublikowano: 28-12-2017, 12:11
aktualizacja: 28-12-2017, 12:11

Europa nie powinna przesadzać z przerażeniem i szokiem na rynkach gazu spowodowanym eksplozją w hubie gazowym w Austrii przed ponad dwoma tygodniami, twierdzi rosyjski monopolista gazowy, Gazprom.

Incydent w Baumgarten z 12 grudnia, który spowodował, że ceny gazu tego samego dnia rosły nawet o 46 proc.  pokazał, że systemy transportu, magazynowania i komunikacji w Unii Europejskiej są w stanie poradzić sobie z zakłóceniami, uważa zastępca dyrektora generalnego Gazpromu Aleksander Miedwiediew. 

Zobacz więcej

Aleksander Miedwiediew

fot. Bloomberg

Zamiast wykorzystywać incydent do krytykowania zależności od rosyjskiego paliwa, UE powinna wykorzystać ten wypadek, aby dalej poprawiać niezawodność systemu – powiedział Miedwiediew.

W jego opinii, bezpieczeństwo energetyczne zależy od tego, jakie ma się zaopatrzenie, a nie od kraju, z którego pochodzi energia.

Podobnie jak rosyjscy sportowcy olimpijscy będą rywalizować pod neutralną flagą w lutym w Korei Południowej, tak samo "molekuły gazu grają pod neutralną flagą" – powiedział przedstawiciel Gazpromu

Politycy w całej Europie wezwali do dywersyfikacji obecnego uzależnienia regionu od rosyjskiego gazu. Wybuch w austriackim hubie gazowym Baumgarten przerwał dostawy na kilka godzin. Rosyjski państwowy Gazprom, który pokrywa ponad jedną trzecią zapotrzebowania UE na gaz i jest głównym klientem hubu, musiał z tego powodu ograniczyć eksport przed przywróceniem przepływu.

Według danych Gazpromu, rosyjski eksport gazu do Austrii wzrósł w tym roku do 15 grudnia o 39 proc. Wśród przyczyn wzrostu popytu wymienia się zimną pogodę i większe wytwarzanie energii.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu