Gazprom: gazociąg Griazowiec-Wyborg to koszt 4,2- 5,7 mld USD

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2006, 13:41

Budowa gazociągu Griazowiec-Wyborg, lądowego odcinka rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego, może kosztować 4,2-5,7 mld dolarów - wynika z dokumentów, przygotowanych na posiedzenie rady dyrektorów rosyjskiego koncernu Gazprom.

Budowa gazociągu Griazowiec-Wyborg, lądowego odcinka rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego, może kosztować 4,2-5,7 mld dolarów - wynika z dokumentów, przygotowanych na posiedzenie rady dyrektorów rosyjskiego koncernu Gazprom.

    Gremium to, będące odpowiednikiem naszej rady nadzorczej, zbiera się w niedzielę, aby m.in. zatwierdzić przejęcie przez Gazprom 51 proc. udziałów w spółce North European Gas Pipeline Company (NEGPC), która zajmie się budową i eksploatacją bałtyckiej rury.

    Gazprom nie podawał dotąd, ile będzie kosztowało ułożenie magistrali Griazowiec-Wyborg, za której pośrednictwem Gazociąg Północny zostanie podłączony do rosyjskiej sieci przesyłowej.

    Rura o długości 917 km będzie przebiegać przez obwód wołogdzki i leningradzki, na północnym wschodzie Rosji, wzdłuż już istniejącego gazociągu. Jej budowa rozpoczęła się w grudniu 2005 roku.

    Ułożenie odcinka morskiego Gazociągu Północnego - według najnowszych szacunków Gazpromu - pochłonie 5,6 mld dolarów.

    Dane o kosztach bałtyckiej inwestycji - zawarte w materiałach na niedzielne posiedzenie rady dyrektorów, przytoczone we wtorek przez dziennik "Wiedomosti" - diametralnie różnią się od tych, które dotychczas przekazywał Gazprom. Jeszcze w środę na stronie internetowej rosyjskiego giganta gazowego można było przeczytać, że realizacja projektu będzie kosztować ponad 4 mld euro.

    Za 51 proc. papierów NEGPC Gazprom wyłoży 510 tys. franków szwajcarskich (ok. 390 tys. USD). Jest to nominalna wartość akcji, zgodna z rynkową wyceną, dokonaną przez Deloitte.

    Zatwierdzenie przez radę dyrektorów Gazpromu tej transakcji utoruje koncernowi drogę do podpisania z jegoniemieckimi partnerami E.ON-Ruhrgas i BASF ostatecznego porozumienia o budowie Gazociągu Północnego.

    Gazociąg Północny, który przez Morze Bałtyckie bezpośrednio połączy Rosję i Niemcy, będzie się składać z dwóchnitek o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Pierwsza ma być oddana do użytku w lipcu 2010 roku, a druga - do końca 2013 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane