Gazprom i czeski MND mogą zainwestować w podziemne magazyny gazu

Interfax.pl
02-11-2007, 11:39

Rosyjski gigant gazowy Gazprom rozważa inwestycje w podziemne magazyny gazu na terytorium Czech w ramach joint-venture z czołową czeską spółką wydobywczą Moravske Naftove Doly (MND) - podał dziennik Mlada Fronta Dnes (MF Dnes).

"Spotykamy się [z MND] i rozmawiamy na temat możliwości inwestowania w to przedsięwzięcie" - powiedział zastępca przewodniczącego rady dyrektorów Gazpromu Aleksander Miedwiediew. "Jaką formę przyjmie inwestycja, okaże się po oszacowaniu walorów ekonomicznych projektu" - dodał Miedwiediew.

Prezes MND Frantisek Komarek powiedział wcześniej, że w ciągu najbliższych lat spółka planuje zbudować nowe podziemne magazynu gazu, które mogłyby być atrakcyjne dla spółek rosyjskich dostarczających gaz do Europy Zachodniej.

Komarek nie chciał komentować trwających negocjacji z Gazpromem, powiedział jednak, że czeska spółka planuje w najbliższych miesiącach budowę podziemnego magazynu w Damboricach w południowej części Moraw.

"Jeden z wariantów [finansowania] zakłada możliwość utworzenia spółki joint-venture z Gazpromem" - podała MF Dens nie podając źródła. Gazeta dodała, że inwestycja kosztować będzie "miliardy czeskich koron."

Analitycy twierdzą, że Gazprom chce wejść na zagraniczne rynki energetyczne w ramach strategii zdobywania rynków dla rosyjskich rezerw energetycznych.

Interfax.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gazprom i czeski MND mogą zainwestować w podziemne magazyny gazu