Gazprom jest zainteresowany nabyciem rumuńskiej spółki gazowej Romgaz

Interfax.pl
opublikowano: 09-11-2007, 11:39

Rosyjska spółka gazowa Gazprom jest zainteresowana prywatyzacją rumuńskiej państwowej spółki gazowej Romgaz - podały rumuńskie gazety opierając się na informacjach rosyjskiego ministerstwa informatyki i  komunikacji.

Według agencji Mediafax, ministerstwo podało, że Gazprom jest zainteresowany nabyciem większościowych udziałów w rumuńskiej spółce Romgaz Medias.

Rosyjscy oficjele podkreślili, że zdają sobie sprawę, iż spółka nie znajduje się na liście prywatyzacyjnej, ale wyrazili zainteresowanie spółką, jeśli zostałaby umieszczona na takiej liscie.

Romgaz planował stać się spółką giełdową, ale rumuński premier Calin Popescu Tariceanu powiedział w czerwcu, że Romgaz i inne państwowe spółki energetyczne najpierw rozwiną swoje inwestycje w innych krajach regionu w celu zwiększenia swojej wartości.

Romgaz negocjuje z Gazpromem kwestię importu gazu, a także budowy magazynu gazu w miejscowości Margineni, w północno-wschodniej Rumunii. Wartość projektu szacowana jest na 300 mln euro.

Rumuński skarb państwa posiada 85% udziałów w Romgazie, który kontroluje blisko połowę rumuńskiej rocznej produkcji gazu wynoszącej 13 mld m. sześc.

Romgaz osiągnął przychody w wysokości 2,6 mld lei (780 mln euro) oraz zysk netto na poziomie 248,8 mln lei w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2007 r.

Interfax.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy