Gazprom ma pierwszy kontrakt na gaz z Gazociągu Północnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-10-2005, 20:02

Gazeksport, spółka-córka rosyjskiego Gazpromu, oraz Wingas, spółka niemieckiego BASF-Wintershall i Gazpromu, poinformowały w środę o uzgodnieniu "podstawowych warunków" kontraktu na dostawy gazu za pośrednictwem Gazociągu Północnego.

Gazeksport, spółka-córka rosyjskiego Gazpromu, oraz Wingas, spółka niemieckiego BASF-Wintershall i Gazpromu, poinformowały w środę o uzgodnieniu "podstawowych warunków" kontraktu na dostawy gazu za pośrednictwem Gazociągu Północnego.

Umowa zakłada, że od momentu uruchomienia tej magistrali po dnie Morza Bałtyckiego, co  przewidziano na 2010 rok, Wingas przez 25 lat będzie otrzymywać dodatkowo ok. 9 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie.

Od 2010 roku rurociągiem bezpośrednio łączącym Rosję i Niemcy ma płynąć 27,5 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa.

Porozumienie o budowie bałtyckiego gazociągu, zawarte w ubiegłym miesiącu przez Gazprom, BASF i E.ON-Ruhrgas, zakłada możliwość ułożenia drugiej nitki magistrali, co zwiększy jej przepustowość do 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Środowa umowa oznacza, że Gazprom zakontraktował już jedną trzecią mocy przesyłowych pierwszej nitki przyszłego gazociągu.

W ubiegłym miesiącu wiceprezes Gazpromu i zarazem szef Gazeksportu Aleksandr Miedwiediew ogłosił, że jego koncern ma wstępne zamówienia na 18 mld metrów sześciennych paliwa rocznie z bałtyckiej magistrali.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane