Gazprom: Nie mamy nowych żądań cenowych wobec Polski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 11:12

Koncern Gazprom poinformował w środę PAP, że nie wysunął wobec Polski nowych żądań cenowych. Informacje o takich żądaniach pojawiły się we wtorek wieczorem po nadaniu przez agencję Interfax fragmentu wywiadu z wiceprezesem Gazpromu Aleksandrem Miedwiediewem.

Koncern Gazprom poinformował w środę PAP, że nie wysunął wobec Polski nowych żądań cenowych. Informacje o takich żądaniach pojawiły się we wtorek wieczorem po nadaniu przez agencję Interfax fragmentu wywiadu z wiceprezesem Gazpromu Aleksandrem Miedwiediewem.

W rozmowie tej przedstawiciel rosyjskiego koncernu wspomniał o tym, że Gazprom domaga się od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) renegocjacji ceny gazu dostarczanego do Polski. Nie podano, kiedy Miedwiediew odpowiadał na pytania Interfaksu-Europa Środkowa.

"W wywiadzie (Miedwiediewa) nie ma nowych postulatów cenowych. Opisana przez niego sytuacja jest już długo dyskutowana" - powiedziała PAP Olga Moriewa ze służby prasowej Gazpromu.

Na początku listopada Gazexport, spółka-córka Gazpromu, opowiadająca za eksport gazu, wystąpiła do PGNiG o renegocjacjęwzoru, według którego naliczana jest cena paliwa dla Polski.Żądanie podwyżki cen strona rosyjska uzasadniała zmianą otoczenia rynkowego i wysokimi cenami produktów naftowych, w odniesieniu do których ustalane są ceny gazu ziemnego.

PGNiG odpowiedziało, że nie widzi podstaw do renegocjacji warunków cenowych kontraktu z Gazpromem. Wyraziło jednak gotowość spotkania się z rosyjskim koncernem. Rozmowy miały się odbyć w połowie stycznia, wszelako zostały odroczone z powodu zmian we władzach PGNiG.

Jeśli PGNiG definitywnie odrzuci żądania Gazpromu, rosyjski koncern będzie się mógł poskarżyć na swojego polskiego partnera do sądu arbitrażowego w Sztokholmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane