Gazprom: niemożliwa zmiana miejsca dostawy gazu na Ukrainę

opublikowano: 10-05-2022, 20:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sytuacja z dostawą rosyjskiego gazu do Europy komplikuje się, wynika z informacji przekazanych w środę wieczorem przez agencję Reuters.

We wtorek wieczorem operator ukraińskich gazociągów ogłosił, że przesył z Rosji do Europy przez kluczowy punkt Sochranowka ustanie w środę o 7 rano, bo okupacyjne siły na wschodzie kraju zakłóciły działanie stacji kompresora. Reuters pisał o możliwości zmiany miejsca dostawy gazu na Sudżę, co pozwoliłoby na kontynuowanie przesyłu do Europy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W kolejnej depeszy Reuters poinformował, że według Gazpromu zmiana na Sudżę nie jest „technologicznie” możliwa. Rosyjski koncern potwierdził, że odnotował powołanie się przez Ukraińców na tzw. siłę wyższą, uniemożliwiającą przesył przez Sochranowkę. Stwierdził jednak, że nie otrzymał żadnego uzasadniającego to dowodu. Dlatego nie widzi przeszkód w kontynuowaniu normalnego porządku dostaw. Gazprom zarzucił stronie ukraińskiej, że dobrze wiedziała iż przeniesienie zdolności przesyłowych do Sudży jest „technologicznie niemożliwe”, pisze Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane