Gazprom obiecuje dostarczać gaz na Zachód pomimo sporu z Ukrainą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-12-2005, 16:42

Wysoki przedstawiciel rosyjskiego koncernu Gazprom przyrzekł w piątek, że dostawy gazu do Europy nie zostaną przerwane mimo sporu cenowego z Ukrainą.

Wysoki przedstawiciel rosyjskiego koncernu Gazprom przyrzekł w piątek, że dostawy gazu do Europy nie zostaną przerwane mimo sporu cenowego z Ukrainą.

Gazprom ostrzega, że zakręci Ukrainie kurek z gazem już na początku roku 2006, jeśli ta nie zgodzi się na nowe ceny surowca, które ponad czterokrotnie przewyższają obecne.

Zastępca szefa zarządu Gazpromu Aleksandr Miedwiediew powiedział w piątek na konferencji prasowej, że koncern w celu realizacji zobowiązań wobec zachodnich odbiorców wykorzysta wszelkie swoje możliwości, w tym podziemne magazyny gazu, a także dostawy innymi drogami, w tym przez gazociąg jamalski ("Jamał-Europa").

Według Miedwiediewa, w piątek w Gazpromie odbyły się, jak to nazwano, "ćwiczenia sztabowe" dla wypracowania działań w sytuacji, gdy do końca roku nie zostaną podpisane z Ukrainą kontrakty na dostawy gazu i jego tranzyt.

Wiadomość o symulacji odcięcia Ukrainie gazu zajmowała czołówki wielu kanałów rosyjskiej  telewizji, w tym NTV, która należy do filii Gazpromu.         mmp/ ap/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane