Gazprom planuje drugi rurociąg przez Bałtyk - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2006, 09:24

Rosyjski Gazprom planuje budowę drugiego rurociągu na dnie Bałtyku. Ma on służyć do transportu rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej - podaje ukazujący się w Oslo dziennik kół gospodarczych "Dagens Naeringsliv".

Rosyjski Gazprom planuje budowę drugiego rurociągu na dnie Bałtyku. Ma on służyć do transportu rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej - podaje ukazujący się w Oslo dziennik kół gospodarczych "Dagens Naeringsliv".

Redakcja opiera się, przekazując tę wiadomość na źródłach rosyjskich. Wg nich przyszłym rurociągiem będzie przesyłany gaz z ogromnego sztokmanowskiego pola wydobywczego na Morzu Barentsa. Pole to odkryte w 1988 r. jest w trakcie zagospodarowania.

Leży ono ok. 550 km od cypla Półwyspu Kola obejmując obszar 1400 km kw. Jego zasoby ocenia się na 3.000 miliardów m sześc. gazu oraz 27 mld ton ropy. Po uruchomieniu wydobycia będzie można czerpać z niego rocznie od 60 do 100 mld m sześć. gazu - podaje dziennik.

Powstanie gazowego rurociągu bałtyckiego w drugim etapie rozbudowy pola sztokmanowskiego, czyli za kilka lat, zapowiedział wg "Dagens Naeringsliv" szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Gazeta informuje ponadto, że Rosjanie planują też eksport gazu z pola sztokmanowskiego do USA statkami w postaci LNG czyli gazu skroplonego.

Michał Haykowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Gazprom planuje drugi rurociąg przez Bałtyk - prasa