Gazprom: porozumienia z Naftohazem najpóźniej w poniedziałek rano

PAP
opublikowano: 18-01-2009, 14:02

Kontrakt na dostawę rosyjskiego gazu na  Ukrainę i porozumienie o tranzycie paliwa przez ukraińskie terytorium powinny być podpisane przez Gazprom i Naftohaz najpóźniej w poniedziałek rano.

Poinformował o tym w niedzielę rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow.

Rzecznik przekazał, że koncerny przygotowują już oba dokumenty do podpisania.

Premierzy Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Julia Tymoszenko porozumieli się w nocy z soboty na niedzielę w sprawie ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy, a także opłaty za jego tranzytu przez ukraińskie terytorium.

Szczegółów uzgodnień nie podano.

Putin ujawnił jedynie, że od 1 stycznia 2010 roku Rosja i Ukraina przejdą na ustalanie ceny za gaz i stawki za tranzyt według formuły i standardów europejskich; w 2009 roku Ukraina otrzyma 20- procentowy rabat, pod warunkiem zachowania stawki za tranzyt na poziomie z 2008 roku.

Strony zapowiedziały, że przesył rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę zostanie wznowiony po podpisaniu obu dokumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane