Gazprom z rekordowym styczniowym wynikiem sprzedaży

  • Paweł Makosz
opublikowano: 01-02-2021, 16:00

Rosyjski gigant gazowy poinformował, że osiągnął najwyższy styczniowy poziom sprzedaży gazu w Europie i Turcji. Sprzyjającą okolicznością były wyjątkowo niskie temperatury utrzymujące się w całej Europie.

W komunikacie z 1 lutego, koncern oświadczył, że sprzedaż surowca w styczniu 2021 roku w Europie oraz Turcji osiągnęła rekordowe 19,4 mld metrów sześciennych. Jest to wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 45,5 proc. Popyt na gaz był napędzany w ubiegłym miesiącu mroźną pogodą w całym kontynencie.

Krisztian Bocsi / Bloomberg

Dostawy gazu w styczniu były częściowo ograniczone przez niższą przepustowość surowca przez Ukrainę, aczkolwiek koncern z nawiązką zrekompensował to sprzedając więcej surowca z europejskich magazynów.

Gazprom podał, że o 32,4 proc. wzrosła sprzedaż w Niemczech, o 20,8 proc. w Turcji i o 89,9 proc. w Polsce. Świetnym wynikiem koncern może pochwalić się również we Włoszech, gdzie przyrost wyniósł 221,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane